A magyar miniszterelnök a Times pénteki számában megjelent interjúban kijelentette: a kormány Simor Andrással, az MNB éppen most hivatalba lépett új elnökével együtt fogja elkészíteni az útitervet az euróövezeti csatlakozásra, és arra, hogy miként lehet teljesíteni a konvergencia-feltételeket. "2010 és 2015 között csatlakozni fogunk az euróhoz, de erről közösen kell döntenünk" – fogalmazott a kormányfő.
Az elemzők is nagyjából ezt várják
A londoni elemzői és hitelminősítői közösségben 2014 szerepel a legvalószínűbb konszenzusos magyar eurócsatlakozási dátumként; 2015 az eddigi legtávolabbi lehetséges időpont, amely magyar hivatalos részről felmerült. Hogy ennek milyen jelentősége lehet, Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke pénteken azt mondta: nem magyarázna bele túl sokat, de azt sem hiszi, hogy puszta nyelvbotlásról lenne szó. "Csak arra tudok következtetni, hogy 2015 mint lehetőség kormányzati szinten szóba került" – mondta.
Evans szerint valószínű, hogy a kormányfő igyekezett a legszélesebb mozgásteret megteremteni magának, bármiféle olyan céldátum kőbe vésése nélkül, amelyet a piac a kormányon számon kérhet. A sorok között olvasva azonban felmerül: 2015 említésével Gyurcsány Ferenc nem azt mondja-e, hogy a további reformok bizonyos ellenállásban fognak ütközni, vagy nehézségek lesznek a maastrichti feltételek, főleg a költségvetési kritérium teljesítésével. A BoA vezető londoni elemzője hozzátette ugyanakkor: a kijelentés inkább érdekes, semmint aggasztó, és nincs jele semmilyen negatív forintpiaci kihatásnak.
Teljesen irreális a 2010-es dátum
Evans szerint ugyanakkor a miniszterelnök által megjelölt sáv közelebbi vége, a 2010 teljesen irreális, már csak azért is, mert az euróövezeti csatlakozás előtt Magyarországnak legalább két évet el kell töltenie az ERM-II. átváltási rendszerben, és már 2007-ben járunk. A 2010-es eurócsatlakozás feltétele az lenne, hogy Magyarország legkésőbb 2008. január 1-jén belépjen az ERM-II.-be, és ez egyáltalán nem tűnik reálisnak.
Emellett a maastrichti feltételrendszert 2008 utolsó negyedévére teljesíteni kellene, hiszen 2009-ben ezeket az adatokat kellene bemutatni, és ez is teljességgel lehetetlennek látszik, fogalmazott a Bank of America szakértője. A ház kitart azon előrejelzése mellett, hogy Magyarország 2012-2014 között csatlakozhat az euróövezethez.