Az infláció és a munkanélküliség emelkedésétől tartanak a leginkább a következő egy évben az európai uniós állampolgárok – derül ki egy tavasszal végzett, most közzétett nemzetközi felmérésből. A Standard Eurobarometer 2008 közvélemény-kutatásának részletes adatai szerint a magyarok a legpesszimistábbak a foglalkoztatottsági, illetve az ország általános gazdasági kilátásainak megítélésében.
Nem volt sokkal jobb a helyzet, amikor a saját életéről általánosságban, illetve a családja pénzügyi kilátásairól kérdezték a válaszadókat. Az ezekre adott válaszok alapján a portugálok után a második helyen vagyunk a pesszimizmus-rangsorban.
Összesen több mint harmincezer embert kérdeztek meg az Európai Unió 27 tagállamában idén március vége és május eleje között a TNS Opinion & Social munkatársai az unióval kapcsolatos gazdasági, társadalmi és szociális témákban. Ebből az derült ki, hogy Európa-szerte nőtt a jövőt borúlátóbban tekintők aránya a legutóbbi, tavaly őszi felméréshez képest.
Saját országuk következő egy évre vonatkozó gazdasági kilátásait most minden eddiginél többen látják pesszimistán – a rosszkedvűek aránya 46 százalékkal nőtt –, és hasonló mondható el a foglalkoztatottsági kilátások megítéléséről is (a választ adók majd négytizede vár romlást). A legnagyobb problémának az inflációt látják az uniós állampolgárok (a választ adók 37 százaléka), míg a második helyen, 24 százaléknyian a munkanélküliséget említették. Nálunk a második legmagasabb az aránya a munkanélküliségtől félőknek, a választ adók négytizede válaszolt igennel a kérdésre.
A felmérésből kiderül az is, hogy az EU-s intézményekben továbbra is bíznak az állampolgárok, illetve kissé nőtt azok tábora, akik úgy gondolják, hogy az unió megvédi az embereket a globalizáció hátrányos következményeitől, és csökkent azok aránya, akik szerint ez nem igaz.