További Magyar cikkek
A bankok tapasztalatai szerint részben az ösztöndíjak, részben a diákhitel miatt a felsőoktatási intézmények hallgatóinál elterjedt a bankszámla. Ezzel szemben azok közül, akik a középiskola elvégzése után azonnal munkába állnak, jóval kevesebben nyitnak bankszámlát, kivéve persze, ha a munkáltató ezt megköveteli.
Egy tavalyi felmérés szerint a bankkártyát használók közül készpénz felvételére leggyakrabban a fiatalok használják a kártyát, átlagosan havonta 2,67 alkalommal vesznek fel pénz automatákból a 18-24 évesek, és 2,83 alkalommal a 25-29 évesek.
Számlanyitás
A bankoknak nem titkolt szándékuk, hogy a jövő generációját magukhoz kössék junior számláikkal. Tapasztalatok szerint azonban a szülők általában abban a bankban nyitnak számlát gyerekeiknek, ahol ők tartják pénzüket. A szülőkre ugyanis általában szükség van számlanyitáskor. Folyószámlát 18. évét betöltött, teljes cselekvőképességgel rendelkező természetes személy nyithat. A bankok többsége azonban fiatal ügyfeleire is gondol, ezért akár már 6-7 éves kortól igényelhetnek számlát és hozzá tartozó bankkártyát.
|
Ehhez azonban szülői hozzájárulás kell. A bank 14 éves kor alatt a szerződést a szülővel köti meg. 14 és 18 éves kor között a számlatulajdonos fiatallal kötik meg a szerződést, a szülő ekkor már csak társtulajdonosa a számlának, de a szerződés aláírásával hozzá kell járulnia a szerződéshez.
A számlanyitás általában ingyenes, de sok pénzintézet számlanyitási minimumot kér. Ez 1000 és 2500 forint között mozog, természetesen az összeg utána szabadon felhasználható. A számlavezetés sem kerül sokba. A K&H Banknál havi 50 forintot kérnek, de diákhitel-igénylés esetén nem vonnak le havidíjat, illetve egyes felsőoktatási intézmények hallgatóinak ingyenes a számlavezetés. Ez utóbbi az adott intézménnyel kötött szerződéstől függ. A CIB-nél 99 forintba kerül a számlavezetés, ezért korlátlan számú forintátutalást biztosítanak. Az OTP Bank Junior számlájának nincs számlavezetési díja, és a bank kifejezetten a fiataloknak kialakított egy díjmentes elektronikus szolgáltatáscsomagot is. Vagyis az elektronikus szolgáltatásokhoz ingyen hozzáférnek, de az utalás, készpénzfelvétel és más banki műveletek pénzbe kerülnek.
Készpénzfelvétel
A pénzintézetek azonban sokszor csak kevés kedvezményt adnak, és nem ritkán nem igazodnak a korosztály szokásaihoz. Az említett felmérésből például kiderül, hogy a fiatalok nagy része gyakran vesz fel pénzt számlájáról. Nekik az lenne a kedvező, hogy minél több automatánál, minél olcsóbban tehessék meg ezt. Ezzel szemben a bankok nagy részénél nem, vagy csak havi egy-két alkalommal vehetnek fel ingyen pénzt. A bank saját automatájánál általában 50-200 forintba kerül a pénzfelvétel. Ha nem vigyáznak, 400-500 forintba is belekerülhet a készpénz kivétele, idegen ATM-eknél ugyanis nagyon sokat levonnak a bankok. A legdrágább az OTP Bank ezen a területen, 500 forintba kerül a pénzfelvétel idegen bankautomatában (igaz, nekik van a legtöbb ATM-jük), de az Erste Bank sem olcsó, itt 250 forintot plusz 1,1 százalékot vonnak le alkalmanként.
Még rosszabb a helyzet, ha az ingyenes készpénzfelvételek számát nézzük. A CIB és a K&H Bank egyetlen alkalommal nem von le pénzt, a Raiffeisen és az MKB két ingyenes készpénzfelvételt biztosít. Az OTP Bank felemásan oldotta meg a helyzetet, ők csak a hét év alatti ügyfeleiknek biztosítanak két ingyenes pénzhez jutást, a többieknek fizetni kell. Akkor sem járnak jobban a fiatalok, ha pénztárban szeretnének hozzájutni pénzükhöz, itt ugyanis általában a felvett összeg 0,2-0,3 százalékát vonják le, de minimum 150-300 forintot. A legdrágább itt az Erste Bank, ők 100 forintot plusz 0,5 százalékot tartanak meg.