Tartja a negatív minősítést a Fitch

2004.04.22. 08:39
Annak ellenére, hogy elismeri a gazdasági folyamatok bizonyos mértékű javulását, a londoni hitelminősítő érvényben tartja a leminősítést Magyarországgal szemben.
Elismeri a magyarországi reálgazdasági folyamatok "bizonyos mértékű" javulását a Fitch Ratings, de változatlanul vannak aggályai a magas ikerdeficittel kapcsolatban, ami egyelőre indokolja a magyar adósbesorolásra érvényben tartott negatív kilátást - mondta szerdán a legnagyobb európai hitelminősítő illetékes igazgatója Londonban.

Marad az A mínusz

A Fitch, amely a nagy nemzetközi hitelminősítők közül egyedüliként tart érvényben leminősítést valószínűsítő negatív kilátást az "A mínusz" befektetői osztályzatú magyar adósságra, szerda délután Londonban telekonferencián ismertette idei első globális gazdasági előrejelzését az általa besorolással nyilvántartott szuverén adósokra.

Az MTI kérdésére, hogy a magyar makrofolyamatok javulásáról szóló kormányzati közlésekkel a cég egyetért-e, és ha igen, várható-e a negatív kilátás levétele a magyar adósságról, David Riley, a Fitch szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója azt mondta: bizonyos makroadatok, például az ipari termelés és az exportszámok valóban arra utalnak, hogy a magyar gazdaság a növekedési kilátások tekintetében már túljutott a mélyponton, ami "igen bíztató".

A negatív kilátást azonban annak idején az indokolta, hogy a Fitch szerint nem volt megfelelően erőteljes gazdaságpolitikai válasz az egyidejűleg növekvő költségvetési és folyómérleg-deficitre. A hitelminősítő továbbra is figyeli ezt a két mutatót, és azt is, hogy mennyire sikerül teljesíteni az idei deficitcélokat, és mennyire lesz hiteles a jövő évi költségvetés - mondta Riley. A cég (az ikerdeficittel kapcsolatban) változatlanul fennálló aggályai miatt - a szerinte is javuló makrokörnyezet ellenére - egyelőre indokoltnak látja a tavaly nyár óta érvényes negatív kilátás fenntartását - tette hozzá.

Kína a motor

A Fitch Ratings szerdán ismertetett idei globális előrejelzésében az eddigi 2,8 százalékról 3,6 százalékra emelte a világgazdasági növekedésre adott jóslatát, de kiemelte, hogy az euróövezet kimarad a robusztus növekedésből. A hitelminősítő az eddig érvényben tartott 1,8 százalékról 1,6 százalékra vette vissza a valutaunióra adott 2004-es növekedési előrejelzését, megjegyezve, hogy az eurótérség - egyetlenként a világ nagy gazdasági erőcentrumai közül - immár negyedik éve folyamatosan a világtrend alatti növekedést produkál.

A Fitch szerint az euróövezetnek nem sikerült az amerikai gazdaság melletti "kiegészítő világgazdasági hajtómotorrá válnia", és a Japánban megindult gazdasági növekedés tartóssága is a legjobb esetben kérdéses. Kína, amely az elmúlt években a globális növekedés ötödét adta, kulcsszereplője a világgazdasági kilábalásnak, de továbbra sem lehet kizárni a kínai gazdaság "kemény landolásának" kockázatát - áll a jelentésben.