További Magyar cikkek
Lélektanilag is mindenképpen fontos határ volt a 260-as szint, a múlt héten többször láttuk, hogy ezt megközelítve mindig visszapattan az árfolyam, de e mögött nyilván opciós ügyeletekből fakadó érdekek húzódtak - mondta az Indexnek Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A szakértő szerint vagy ezen érdekek nem léteznek már, vagy akkora volt a gyengülés irányába ható piaci nyomás, hogy nem sikerült megvédeni az árfolyamot.
A forint egyébként délig nem gyengült jobban ma, mint a régiós valuták, sőt, a zloty valamivel még többet esett, éppen egy százalékot, míg a forint zuhanása a ma reggeli erősödés után elért szintről sincs ekkora. Ez azonban csak azt jelenti, hogy jelenleg valóban az egész régióra kiható nemzetközi folyamatok érvényesülnek, azt nem, hogy a feltörekvő piacokon várt korrekcióból is hasonló mértékben részesedik a forint, mint a régiós devizák - emelte ki Török Zoltán. Az elemző szerint egyelőre nem lehet azt megmondani, hogy a várt visszaerősödés mikor és milyen forint/euró árfolyamnál érkezik, de ő maga azt várja, hogy inkább hamarabb, és egy még nem túl sokat továbbgyengült forintot ér majd el a hullám. A mai, délutánig már közel öt forintos esés még nem jelenti az elemző szerint azt, hogy azonnali jegybanki beavatkozásra lenne szükség.
Hosszabb távon azonban Török Zoltán már borúsabb képet fest: véleménye szerint az utóbbi fél évben a magyar pénz- és tőkepiacok alulteljesítettek a régióban, ennek oka pedig az államháztartás helyzete. 'A forint gyengülésre van ítélve, az a kérdés, hogy milyen ütemben és mennyit gyengül' - mondta Török Zoltán, aki ugyan lassú, folyamatos süllyedésre számít, de nem zár ki egy robbanás- és válságszerű helyzetet sem. Ennek oka már egyértelműen a magyar államháztartás helyzetében is keresendő, a feltörekvő piacok számára amúgy is kedvezőtlenné váló nemzetközi környezetben (a fejlett piacokon zajló kamatemelések csökkentik a kockázatvállalási hajlandóságot) a befektetők a magyar gazdasági adatok miatt magasabb kockázati felárat követelnek. Ez Török szerint hamarosan szükségszerűen kamatemelést eredményez, melyre jelenleg még azért nincs szükség, mert egyelőre a régiós devizákkal együtt mozgó forint egyedül úgysem tudna szembemenni a nemzetközi trendekkel.
Nagyon sok múlik azon, hogy az új kormány az EU, a hitelminősítők és a befektetők elvárásainak megfelelő fiskálispolitikába kezd-e, de erre Török Zoltán szerint bárki is nyerje a választásokat, nagyon kevés az esély. 'Tizenkét hónap távlatában a lassú halál forgatókönyve - a lassú de folyamatos gyengülés - látszik a legvalószínűbbnek' - mondta Török Zoltán.