További Magyar cikkek
257 egység közelébe emelkedett az euró ára a pénzpiacokon, így az elmúlt hetekben ostromolt, sokáig támasznak tekintett 255-ös szint egyértelműen elbukott. Vigaszt jelenthet, hogy a forint nem egyedül esik, és a többiekhez képest kevésbé teszi: a jegyzett feltörekvő piaci devizák mindegyikének árfolyama lefelé tart, a forint még jól is áll. A dél-afrikai rand 2, a török líra 1,8, a brazil reál 1,4, a román lej 1, a szlovák korona és a lengyel zloty 0,7 százalékot gyengült délelőtt; a forint csak fél százalékot esett.
Ennek Barcza György szerint már lehet hazai oka: a befektetők kivárnak a jegybank hétfői kamatdöntéséig. Miközben az elemzők nem várnak kamatcsökkentést, továbbra is kérdéses, milyen üzenet tükröződik majd a monetáris tanács állásfoglalásában. Kérdés, a megemelkedett inflációs görbe és a pénzpiaci kockázatok miatt továbbra is a kamat tartására, vagy az alacsony növekedés és a távolabbi, csökkenő inflációs kilátások miatt csökkentésre van-e nagyobb esély.
A zsűri nemzetközi
A K&H vezető elemzője és a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója, Duronelly Péter egyetért abban: a forint gyengülése mögött nem hazai tényezők állnak, globális trendbe illeszkedik az euró árának emelkedése. Duronelly Péter szerint ez annyiban meglepő, hogy az amerikai másodlagos jelzálogpiacról indult pénzpiaci válság szele csak most érte el a feltörekvő piaci devizákat, miközben a befektetők a részvénypiacokon már korábban eladásokkal reagáltak a bizonytalanabb helyzetre. Az igazgató szerint a következő hónapokban a pénzpiacon is idegesebb, több ingadozást hozó időszakra kell készülni, amelyben a forint ha a 2006-os mélységekig nem is, a 260-as szint fölé könnyen begyengülhet.
Valóban most szabadulnak a befektetők a kockázatosabbnak ítélt eszközöktől, látszik az angolul "flight to quality"-nek mondott trend, amelynek lényege, hogy a pénzt kisebb hozamot ígérő, de biztos, minőséginek tekintett formákba fektetik – mondta Barcza György. Az egyik ilyen eszköz a tízéves amerikai államkötvény, amelynek hozama éppen a nagy érdeklődés miatt az év eleje óta ötről négy százalék közelébe esett.
Jégkorszak jön?
A K&H vezető elemzője szerint a korábbi éveket jellemző alacsony inflációval párosuló magas világgazdasági növekedésnek, az aranykornak nem pusztán vége, hanem tőkepiaci jégkorszak köszönthet be, és ennek előszelét érezni már most a befektetők magatartásán. Az USA lakáspiacán várható visszaesés mélyebb és szerteágazóbb válságot okozhat, mint akár a 2001-2002-ben megtapasztalt, alig két negyedévnyi visszaesést hozó tőkepiaci válság.
Az amerikai kereslet visszaesésével a befektetők nem bízhatnak abban, hogy a világgazdasági növekedés nem esik jelentős mértékben vissza, ez pedig világszerte a korábban rekordot rekordra döntő tőzsdék hanyatlásához vezethet. Ennek már most tanúi vagyunk, Barcza szerint az ázsiai tőzsdéken is érezhető, a befektetők nem bíznak abban, hogy a legnagyobb felvevőpiacnak számító USA visszaesésével a tigrisek továbbra is az elmúlt éveket jellemző ütemben növekedhetnének.
Korai a vészharang
Korai a vészharangok kongatása – vélekedik viszont Duronelly Péter. A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint egyelőre nem lehet tisztán látni, hogy az USA-ban mekkora lesz a fogyasztás visszaesése, a munkaerő-piaci adatok például akár kedvezően is értékelhetők e tekintetben.
Ugyanakkor szerinte ha az USA fogyasztásának kiesését meg is érzi a világgazdaság, mértéket tompíthatják az ázsiai, illetve az olajexportőr országok, amelyek fogyasztása, gazdasági növekedésükhöz szükséges importja a nekik beszállító országokat is támogatja.