További Magyar cikkek
Meddig erősödhet a forint?
A sávközép tavalyi eltolásával a forint árfolyama elvileg 282 forintos középérték mellett +/- 15 százalékot mozoghat, azaz 240 és 324 forint között lehet az euróhoz képest. A jelenlegi, erős árfolyam az Index által megkérdezett elemzők szerint az év végéig még kitart, azzal együtt is, hogy a befektetők már egyértelműen akár fél százalékosnál nagyobb mértékű alapkamat-csökkentésre számítanak.
Elvileg még erősödhet a forint, de ennek már kevés racionalitása van - mondta lapunknak Samu János, a Concorde Rt. elemzője. Emlékeztetett arra, hogy közel két évvel ezelőtt, a túl erős forintra spekulálók jelentős veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni a jegybanki beavatkozás, illetve a forint ezt követő látványos gyengülése miatt, így hasonló forgatókönyvre aligha épít valaki. Ugyanakkor a forint várhatóan nem is gyengül majd rövid távon: az európai kamatszintekhez képest még egy jelentős, 2,5 százalékos alapkamat csökkentés esetén is vonzó maradna a magyar valuta. Ilyen alacsony kamatszintre azonban csak egy éves távlatban számítunk.
Duronelly Péter, a Budapest Budapest Alapkezelő Rt. igazgatója szerint sem számol az év végéig jelentős árfolyam-elmozdulással. Ugyanakkor az Index kérdésére hangsúlyozta: a a kormány és a jegybank által is gyakran emlegetett 250-260 forintos kívánatos sávot ténylegesen belőni nagyon nehéz, az ez irányba való törekvés könnyen azzal a következménnyel járhat, hogy a forint túlgyengül, és rossz esetben akár 2003-as leggyengébb árfolyamot, a 274 forint/euró szintet is eléri.
Jövőre eshet a forint
A folyó fizetésimérleg hiány és az államháztartási hiány magas volta miatt azonban hosszabb távon a kamat (várható csökkenése ellenére is magas volta) sem tartja majd ilyen magasan a forint iránti érdeklődést, azaz lassan enyhülhet az a jelenlegi helyzet, hogy sokkal nagyobb a forintkötvények iránti kereslet, mint a kínálat. Ennek köszönhetően jövőre az elemzők egybehangzóan az árfolyam emelkedését várják.
Lányi Bence, a Raiffeisen Alapkezelő Rt. elemzője szerint az év végére 246 forint körüli árfolyam várható, míg ezt követően lassú ütemben gyengülhet a magyar pénz. A Raiffeisen jövő szeptemberre 256, a jövő év végére 258 forintos árfolyamot vár. A nyárra Samu János is 255 forint körüli árfolyamot tart reálisnak.
A kamatcsökkenés biztos, a mérték kétséges
A kötvénypiacokon immáron biztosra veszik, hogy a monetáris tanács a jövő héten csökkenti az alapkamatot, az azonban kétséges, milyen ütemben. Az elemzők száz pontos, azaz egy százalékos csökkentést tartanának reálisnak, ám mint Duronelly Péter emlékeztetett az MT többször eltért már a piac várakozásaitól. Lányi Bence arra hívta fel a figyelmet, hogy a kincstárjegyek piacán a befektetők már be is áraztak egy 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést.
Most kell eurót venni?
Elfogadva, hogy a nyári időszakban a várakozások szerint 255 forintot, vagy akár ennél többet kell fizetni majd az egy euróért, kézenfekvőnek látszik, hogy a külföldi nyaralásokhoz most érdemes megvenni a valutát. Kétszázezer forintos utazási költséggel számolva a különbség a jelenlegi, 243-244 forintos árfolyamhoz képest 10-15 ezer forint lehet, ha a forint 255-260 forintos sávban áll meg a nyáron (szélsőséges értékkel számolva a megtakarítás összege több mint húszezer forint, azaz a nyaralási költség 10 százaléka is lehet). Samu János szerint ugyanakkor az állampapírhozamokba 255 forintosnál valamivel gyengébb forintárfolyam van beárazva, így az utazásra szánt összeg állampapírban, hosszabb kötvényeket tartalmazó alapokban történő befektetése majd nyári átváltása azoknak is jó befektetés lehet, akik kicsiben akarnak spekulálni.