További Magyar cikkek
A komplex fogyasztói bizalom index több, mint 10 ponttal javult a 2006 decemberi értékéhez képest és 2007 márciusában 153,9 pontot ért el. A tavalyi évben a mutatószám komponenseire jellemző folyamatos csökkenés után az idei első negyedévben négy dimenzióban is javultak az eredmények, ami az FBI kedvezőbb értékét eredményezte. Legjelentősebben a háztartások saját jövő évi pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozásai javultak, de az ország következő 12 hónapban, illetve következő 5 évben várható pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozások is derűlátóbbak most, mint három hónappal ezelőtt. További pozitív elmozdulás figyelhető meg a tartós fogyasztási cikkek iránti vásárlási hajlandóság terén.
Mélyponton a lakosság
Egyedül a háztartások jelenlegi anyagi helyzetének megítélése romlott tovább - a decemberben mért értékhez képest 10 ponttal. Ez pedig nagyobb arányú csökkenés, mint a tavaly szeptemberről decemberre bekövetkezett visszaesés. Tíz háztartásból majdnem hat (59 százalék) vélte úgy 2007 márciusában, hogy rosszabb anyagi körülmények között él, mint egy évvel korábban. Tavaly szeptemberben még csak a megkérdezettek fele, 2006 márciusában pedig a megkérdezettek alig harmada vélekedett így.
A tavaly decemberi 8 százalékról 15 százalékra nőtt ellenben azoknak az aránya, akik szerint családjuk egy év múlva a jelenleginél jobb anyagi körülmények között fog élni. A háztartások jövő évi anyagi helyzetére vonatkozó várakozásaiban bekövetkezett változás feltehetően betudható egyfajta "ennél már csak jobb lehet a helyzetünk" vélekedés - vagyis a családok úgy érezhetik, a mélypontot már elérték. Egy év után újra kétszámjegyű (10 százalék) azoknak az aránya, akik szerint családjuk jövedelme az áraknál nagyobb mértékben fog növekedni a következő 1-2 évben.
Az országnak majd egyszer jobb lesz
Az ország jelenlegi gazdasági helyzetének megítélése szinte teljesen megegyezik a tavaly decemberivel - vagyis a többség, a megkérdezettek 61 százaléka szerint az ország rosszabb helyzetben van, mint egy évvel korábban. A következő 12 hónap, illetve 5 év várható gazdasági helyzetének megítélése viszont javult, 5 év távlatában 55 százalékkal már azok vannak többségben, akik szerint az ország gazdasági helyzete jobb lesz.
Kevesebb munkanélkülit, alacsonyabb kamatot várunk
A munkanélküliségre vonatkozó várakozások szintén javultak kissé: a decemberi 59 százalékhoz képest márciusban 56 százalék azoknak a hányada, akik a következő 12 hónapban növekvő munkanélküliségre számítanak. Ennél jóval nagyobb mértékben javultak a hitelkamatokra vonatkozó várakozások: 2007 márciusában tízből alig négy ember számít a következő 12 hónap során növekvő hitelkamatokra, míg 2006 decemberében az 50 százalékot is meghaladta arányuk. Tíz százalékpontot csökkent azoknak az aránya is, akik egy év távlatában növekvő árakra számítanak: ez a csoport most 77 százalékos arányt képvisel. A megkérdezettek átlagosan 9 százalékos inflációval számolnak, ez szintén javulás a decemberi 12 százalékos prognózisukhoz képest.
Többen vásárolnánk drága dolgokat
Az, hogy a fogyasztók stabilabbnak érzékelik a helyzetet, tükröződik abban is, hogy kissé növekedett azoknak az aránya, akik egy nagyobb vásárláshoz most hajlandók lennének hitelfelvételt eszközölni. Gyarapodott azok aránya is, akik ugyanilyen célból felhasználnák megtakarításaikat - igaz, mindkét esetben csak 2-3 százalékpontos emelkedésről beszélhetünk.
A majdnem egy éve tartó csökkenés után 56-ról 59 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik a jelen helyzetet alkalmasnak tartják tartós fogyasztási cikkek vásárlására. Az év első negyedévében jelentősen változott - a decemberben mért 41 százalékról 48 százalékra nőtt - azoknak az aránya, akik szerint most érdemes házat, lakást venni. Az eladást érdemesnek tartók aránya ezzel szemben 2 százalékponttal csökkent, és most a megkérdezettek egyötöde tart véli úgy, az időpont alkalmas ilyen tranzakciók lebonyolítására. Idén tavasszal a megkérdezettek 27 százaléka tartja úgy, hogy a következő 12 hónap során érdemes autót vásárolni, ami közel egy éves stagnálás után javulás.