Ennek oka, hogy 2001 óta különösen nőttek a gyógyszerkassza kiadásai, és ez sem az adófizetők, sem a betegek terhére nem növelhető tovább. A miniszter tájékoztatása szerint a recept nélkül kapható gyógyszereknél infláción felüli volt az árnövekedés, a támogatott gyógyszereknél pedig nagy volt a forgalomnövekedés.
Az elmúlt évben húsz százalékos bevételnövekedése volt a gyógyszergyártóknak - említette Kökény Mihály. Összehasonlításként az Európai Unióban 5-8 százalék volt ez az érték.
A Magyarországon bejegyzett 138 vállalatból 42 írta alá a kormány ajánlatát, mely szerint 15 százalékkal kellene csökkenteniük termelői áraikat vagy ilyen mértékű önkéntes befizetést kellene vállalniuk a gyógyszerkassza javára. Az együttműködő cégek azonban a teljes forgalomnak csak 15 százalékát adják.
A patikák is rosszul járnak
Kökény Mihály elismerte, hogy a gyógyszerárak befagyasztása miatt csökken patikák haszna, így ezek megsegítésére 2,5 milliárd forintot fordít a kormány.
A kormány arra is felszólítja a gyógyszergyártókat, hogy a 600 forintnál drágább készítmények esetében 15 százalékkal csökkentsék áraikat a promóciós költségek terhére.
A gyógyszergyártók és a kormányzat tárgyalásainak eredménytelensége miatt veszélybe kerülhet a magyarországi gyógyszerellátás - mondta szerdán az MTI-nek a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. A gyógyszerárak várható befagyasztása miatt ellátási zavarok, gyógyszerhiány várható - jelentette ki Hávelné Szatmári Katalin.
A várt haszon elmaradása következtében a gyógyszergyártók egyes termékek gyártását beszüntethetik, a patikák pedig készleteiket a keletkezett veszteségek miatt minimális szinten tartják majd, és így bizonyos készítményekhez adott esetben csak rendeléssel juthatnak hozzá a betegek. Gondot jelent az is, hogy a gyógyszergyártók az uniós csatlakozás után egyes termékeket inkább a külföldi piacokon értékesítenek majd, ahol magasabb áron adhatják el készítményeiket.