Egyre szélesebb körben általánosnak tekinhető az a panasz, hogy a bankok túl sokszor élnek az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségével – mondta a megbeszélés után a kormányfő. A panaszok közül Gyurcsány példaként említette, hogy a bank bizonyos költségek áthárításával felemeli a törlesztőrészletet, és ezzel nehezebb helyzetbe hozza az adósokat.
Azt szeretnék, ha ez a helyzet megváltozna, és törvény korlátozná, a mainál szigorúbban, hogy a pénzintézetek milyen esetekben módosíthatják egyoldalúan a szerződést. Persze van olyan eset, amikor a bank sem tehet mást, "de úgy látjuk, nem indokolható az esetek többségében, hogy a kockázatokat, költségeket áthárítják az ügyfelekre" – fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány érzékeltette, hogy számos panaszos levélből az derül ki: "túlságosan erősek a bankok, és túlságosan gyengék az ügyfelek hozzájuk képest".
A forint árfolyamával kapcsolatos kérdésre azt mondta: ma délután a Magyar Nemzeti Bankban egyeztet az intézmény vezetőjével a pénzügyminiszter társaságában arról, hogy ki hogyan látja a jelenlegi helyzetet. Hozzátette: "továbbra is azon leszünk, hogy alapvetően a jegybank által vezérelt folyamatban aktív segítők legyünk".
A kormányfő szerint bántóan magas most az euró árfolyama, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, nem szabad hagyni, hogy a bankok ezzel trükközzenek. Példaként erre megmutatott a bankszövetsége elnökének egy levelet, amelyben 315 forinttal számolják az eurót.
A kormány még tavaly novemberben kötött megállapodást a kereskedelmi bankokkal, hogy négy csatornán keresztül hogyan kíván (átmenetileg) segíteni a devizahiteleseken. Gyurcsány most is kitért az egyik kézenfekvő lehetőségként a hiteltörlesztési futamidő meghosszabbítására. A törlesztési moratórium kérdéskörét a mai konzultáción tisztázták: a kormányfő jelzése szerint "a moratórium nem azt jelenti, hogy nulla törlesztési kötelezettség", hanem azt, hogy a "legalább a kamatokat, vagy a kamatok mellett a tőkének egy kis részét is törleszti" az adós.