További Magyar cikkek
Két kulcs
A koalíciós pártok képviselői péntek reggel megállapodtak arról, hogy a jövő évi adótábla kétkulcsos lesz. "Az átlaghoz közelí és az az alatti jövedelmek 26 százalékos kulcsa megszűnik, helyette ezek a jövedelmek is 18 százalékos kulccsal adóznak" - mondta el Gyurcsány Ferenc. A másfélmillió forintos jövedelem határ fölött az eddigi legmagasabb kulcs, 38 százalék lesz érvényes. A miniszterelnök-jelölt szerint ezáltal százmilliárd forint adóbevételről mond le az állam, ennyi pénzt hagynak ott a háztartásoknál. Ennek külön forrást nem kell keresni, Gyurcsány szerint a fedezetet a négyszázalékos gazdasági növekedés biztosítja, mely mintegy 8-900 milliárd forintos többletet jelent az újraelosztást csökkenteni kívánó büdzsé számára. Elemzők ugyanakkor egyelőre a százmilliárdos többletkiadás költségvetési hiány növelő veszélyére hívták fel a figyelmet.
|
Emelnek is
Az miniszterelnök-jelölt tájékoztatása szerint az MSZP és az SZDSZ képviselői megállapodta arról is, hogy emelkedik az elkülönülten adózó jövedelmek adója. Az eddigi húsz helyett 25 százalékot kell majd fizetni a tőkejövedelmek, egyebek között az osztalék vagy lakáskiadásból származó jövedelmek után. Gyurcsány szavai szerint így Magyarországon dolgozni, illetve a meglevő tőkét befektetni ugyanannyira lesz érdemes, sőt, tette hozzá, a munkabért két-három százalékkal alacsonyabb adó terheli.
Az Index információi szerint a tőkejövedelmek adójának megemelését az SZDSZ frakció hivatalosan még nem fogadta el. A kisebbik kormánypártban ezért többen is elképzelhetőnek tartják, hogy míg a jövő heti határidő miatt a javaslat már ebben a formában kerül a parlament elé, a későbbiekben módosító indítványokkal még változtatnak rajta. Kuncze Gábor pártelnök ugyanakkor úgy fogalmazott az Index kérdésére, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek adókulcsának emelését az alkufolyamat során elfogadták. Az MSZP frakció közleményben az áll, az igazságosabb adórendszert, "a magas jövedelemmel rendelkezők arányosabb hozzájárulását a közterhek viseléséhez nem új adókulcs bevezetése biztosítja, hanem a tőkejövedelmek adójának emelése és a tőzsdei árfolyamnyereségre való kiterjesztése".
Nyitott kérdés az árfolyamnyereség adó
Az SZDSZ ugyanakkor továbbra is egyértelműen elutasítja az árfolyamnyereség megadóztatását - jelentette ki Kuncze Gábor. Az MSZP frakció ezzel szemben a megállapodást üdvözlő közleményében tényként kezeli, hogy a tőzsdén elért eredmények után is 25 százalékos adót kell fizetni. Információink szerint egyelőre nem eldöntött, hogy az árfolyamnyerség-adó vajon a kormány által beterjesztett javaslatban, vagy szocialista módosító indítványként kerül a parlament elé. A tőkejövedelmek megadóztatásának hírére gyengült a forint.
Módosulnak a kedvezmények
|
"Emberek, a magyar gazdaság rendben van"
A társasági adó kulcsa nem változik, az evával kapcsolatos kérdésekre pedig a kormányfőjelölt azt mondta, erre októberben kell visszatérni, miután az Európai Bizottság foglalkozott az üggyel. "Emberek, a magyar gazdaság rendben van, a magyar gazdaság növekszik" - hangsúlyozta az államháztartási hiánnyal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, nő a foglalkoztatottság és az export, az emberek többet fognak keresni, méltányosabban fognak adózni. "Az pedig, hogy a gazdaságpolitika egyik szeletében, a költségvetésben tenni kell az egyensúlyért, az elemzőkön kívül senkinek nem fontos" - tette hozzá.
Nem beszéltek az eva-ról
Információink szerint a pártközi egyeztetéseken nem foglalkoztak érdemben az eva kérdésével, az adónemet mindkét kormánypárt változatlanul hagyná, azaz 25 milliós felső bevételi küszöb mellett választhatnák a vállalkozások a 15 százalékos átalányt. A pártok megállapodtak az iparűzési adó újabb 25 százalékának leírhatóvá tételében, így helyi adó összesen 50 százalékával lesz csökkenthető a társasági adóalap. Az egészségügy hozzájárulás összege 1200 Ft-tal csökken, azon vállakozások pedig, melyek pályakezdő fiatalokat, a GYES-ről, GYED-ről visszatérő édesanyákat és az 50 év feletti munkanélkülieket foglalkoztatnak, további kedvezményekben részesülnek. A K+F tevékenységet szolgáló beruházások már 100 millió forint értékhatártól fejlesztési adókedvezményt kapnak.