Magyarországnak adó- és járulékcsökkentésre, és jelentős kiadáscsökkentésre van szüksége. A jövő évi költségvetés kiadási oldalának 1300 milliárd forinttal kisebbnek kell lennie az ideinél - mondta az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Heim Péter hozzátette: a csökkentés elsősorban az inaktívaknak juttatott transzferek és az állam működési kiadásainak drasztikus visszafogását, illetve a beruházási kiadások átrendezését és az adókedvezmények eltörlését kell takarnia. Megjegyezte: az oktatásra, a jogszolgáltatással, állam- és rendvédelemmel kapcsolatos területekre pedig több forrást kellene biztosítani.
Új államra van szükség: a magyar társadalomnak és gazdaságnak egy teljesen új struktúrában kell működnie, amelynek jelentős mértékben el kell térnie attól, amilyen az elmúlt két évtizedben volt - mondta az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója.
A szakértő szerint nagyon fontos, hogy a változásokat meghirdető csomagnak - amelynek egyes részeit a miniszterelnök már ismertette - hitelesnek kell lennie, és az abban foglaltak megvalósítását hiteles személyeknek, konzisztens módon kell végrehajtaniuk. Lényeges, hogy az átalakulást hozó lépéseket elfogadja tőlük a társadalom - magyarázta.
Elkerülni a sokkot
A nemfizetési kockázat a szuverén, devizában denominált adósságlevelekben is jelentősen növekedett az elmúlt egy évben, a befektetőket azonban megnyugtatta, hogy a Nemzetközi Valutaalap segítséget nyújtott az országnak. Az utóbbi időben azonban inkább elviszik a pénzüket, hiszen látják, hogy előbb-utóbb a hitelt is vissza kell fizetni - mondta a szakértő. Heim Péter szerint az nem fordulhat elő, hogy Magyarország nem képes visszafizetni az adósságait: az összeomlás előtt az Európai Unió biztosan készítene egy újabb mentőcsomagot.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta: ilyen euróárfolyam mellett a magyar adósságpálya finanszírozhatatlan. Amennyiben a politikai és gazdasági elit nem veszi észre, hogy ezt lehetetlen fenntartani, az ország a deviza-, az államadósság és a lakossági adósságválság hármas spiráljába kerülhet Magyarország. Az előbbi hatására mindig hosszú távon leértékelődik a helyi fizetőeszköz, és nem tud visszatérni az eredeti állapotba: ha az euró eléri a 400 forintos árfolyamot, nem lesz újra 250 - figyelmeztetett Heim Péter.
A magyar gazdaságnak, társadalomnak mindenképpen el kell kerülnie az árfolyam- és makrogazdasági sokkot. Ennek megoldása a kormányzat kezében van - fűzte hozzá az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója.