A PM szerint a GDP-hiány 5,2 százalék lesz

2003.12.16. 14:37
A Pénzügyminisztérium számításai szerint az államháztartás ez évi GDP-arányos hiánya 5,2 százalék lesz - közölte Várfalvi István helyettes államtitkár. Az államháztartási deficit 974,2 milliárd forint lesz az eredetileg tervezett 832 milliárd forinttal, a GDP 4,5 százalékával szemben. A központi költségvetés hiánya várhatóan megközelíti a 642 milliárd forintot. Az előirányzat 569 milliárd forint.
Decemberben a PM várakozása szerint a központi költségvetésben 150 milliárd forint körüli többlet lesz. November végén a központi költségvetés hiánya 701,3 milliárd forintot, az államháztartási deficit az önkormányzatok nélkül pedig 1.130,9 milliárd forintot tett ki. Várfalvi István elmondta: eredetileg novemberre 230 plusz-mínusz húszmilliárd forintos deficitet vártak, összességében az államháztartási deficit novemberi egyenlege 252,4 milliárd forintos hiánnyal zárt.

Többletkiadások

Ennek kialakulására az hatott leginkább, hogy novemberben mintegy százmilliárd forintos többletkiadást jelentett az 53. heti nyugdíj, illetve a visszamenőleges nyugdíjkorrekció kifizetése, valamint az, hogy az egyébként decemberi esedékességű nyugdíjat novemberben küldte ki a posta.

Ehhez jött még a gyes, illetve kismama-pótlék 24 milliárd forintos többletkiadása, illetve, hogy a jövedéki adó 27 milliárd forintos tétele december 1-jén folyt be a központi büdzsébe. Összességében ez 150 milliárd forintos egyszeri hatásként jelentősen megnövelte a november havi államháztartási deficitet.

Többletbevételek

Kedvező viszont az, hogy az eva-befizetések már jóval év közben "hozták" az egész évi előirányzottat, így 2003 egészében a tervezett 16 milliárd forintos eva-befizetés helyett hozzávetőleg harmincmilliárd forint folyik be ilyen címen a központi költségvetésbe. Az is pozitív, hogy szeptember végén az önkormányzatok még harmincmilliárd forintos szufficittel zártak és az év egészét tekintve is nulla körüli szaldó prognosztizálható.

A PM számításai szerint pénzforgalmi szemléletben a központi költségvetés 642 milliárd forintos éves hiánya mellett a társadalombiztosítási alapok várhatóan 346,5 milliárd forint hiánnyal zárnak az eredetileg tervezett 277,15 milliárd forinttal szemben.