További Magyar cikkek
Az autók matricázását végző V. Detti Kft. felszámolási eljárást indít az autós reklámozással foglalkozó Il Ferro Kft.-vel szemben – jelentette be hétfőn Menyhért Mészáros László, az alvállalkozó társaság médiatanácsadója. Kajtár András, a matricázó cég ügyvezető igazgatója kedden a debreceni cégbíróságnál felszámolási eljárást kezdeményez az Il Ferróval szemben, mivel az több mint egy hónapja nem egyenlíti az alvállalkozóval szemben fennálló több mint ötmillió forintos számlatartozását.
A felszámolási eljárás megindítása több szempontból is érdekes. Egyrészt a Menyhért Mészáros László – akinek a nevét legutóbb az általa szerkesztett és a Nemzetbiztonsági Hivatal érdeklődését is kiváltó buzilista kapcsán hallhattuk – egy olyan cég médiatanácsadója, amelyről a cégbírósági adatbázisban május 7-én nem voltak kézzelfogható adatok.
Titokzatos alvállalkozó
Pontosabban szerepelt a cégbírósági nyilvántartásban egy V-Detti Kft., ám azt a szegedi székhelyű vállalkozást – amelynek sem a tulajdonosai, sem a cégképviseletre jogosult tisztségviselői között nem szerepelt Kajtár László – egy 2001. decemberében inult felszámolási eljárás végén 2002. október 18-án törölték a nyilvántartásból.
Menyhért Mészáros viszont most azt állítja, hogy a V. Detti két hónapja van üzleti kapcsolatban az Il Ferróval, ez alatt csaknem 900 reklám matricát helyeztek el a szerződött személyautókon. A cég most ez alapján a 900 matrica alapján követeli az 5 millió – matricánként nagyjából 5600 – forintot. A médiatanácsadó szerint az Il Ferro ellehetetlenítette a kapcsolattartást, nem vesznek át küldeményeket, számlákat, megszüntették a faxos elérhetőséget, nem veszik fel a telefonokat, ezért kezdeményezték a felszámolási eljárást.
Ötmillió nincs, háromszázra ígéret van
Az is sajátos, hogy az Il Ferrót most egy ötmilliós követelés miatt fenyegeti a felszámolás. Mindeközben az autósoknak február óta nem fizető cégnek június elejére mintegy 300 millió forintot kellene előteremteni.
A céget éppen februárban, a fizetési nehézségek jelentkezésének kezdetén megvásároló tulajdonos-cégvezető, Körmendi Ákos egy korábbi állítása szerint mintegy nyolcezer velük szerződött autósnak a májusra járó díjat a június eleji szemlét követően megfizetik. Arról azonban akkor nem beszélt, hogy milyen forrásból teremtik elő a pénzt.
A rendőrség csalásra gyanakszik
A felszámolási eljárás kezdeményezése előtt öt nappal, a múlt hét közepén jelentette be a Budapesti Rendőr-főkapitányság, hogy csalás megalapozott gyanúja miatt nyomozást rendelt el az autóreklámokkal foglalkozó Il Ferro Kft. ügyében. A nyomozásba a rendőrség igazságügyi könyvszakértőt is be fog vonni.
A BRFK hivatalból indított vizsgálatot, hogy a nagyjából nyolcezer ügyféllel rendelkező Il Ferro ügyében történt-e bűncselekmény. A beszerzett információk alapján döntöttek a múlt hét közepén a nyomozás elrendeléséről.
Magával rántott másokat is
Az Il Ferro fizetési nehézségei kapcsán a múlt héten újabb két, autóreklámokkal foglalkozó cégnél kezdődtek fizetési nehézségek. A saját bevallása szerint 1200 autóssal szerződött Hírautó Kft. – amely ügyvezetője februárban már rentábilis működésről beszélt – most az Il Ferro körül kialakult helyzettel indokolta a fizetési nehézségeket. Vlada Viktor ügyvezető azt mondta, hogy a konkurens cégről szóló negatív hírek hallatán több ügyfelük is "késve írta alá" velük a reklámszerződést.
A Hírautó azt ígérte, hogy két-három héten belül folytatják a kifizetéseket. Ugyancsak május közepére, második felére ígért fizetést a váci székhelyű Mobil Reklám Hungária Kft., amelynek miskolci irodáját a hét közepén zárták be, és amelyek telefonszámai sem elérhetők. A Népszabadság a múlt héten azt írta, hogy a Mobil Reklám egyik vidéki ügyfélszolgálatán ígérték május közepére a kifizetések újraindítását, míg az Infó rádió hétfőn már azt közölte: a cég győri irodájának ajtaján azt közölték: május 20-ig lesznek zárva.
Vannak tisztességesek
A fizetési nehézségekkel küszködő autóreklámos cégek azonos modell követtek: általában 150-180 ezer forintos regisztrációs díjakat kértek az autósoktól, ennek fejében két-öt évre ígértek az autókon elhelyezett reklámokért havi fix 30-40 ezer forintot. Emiatt az ilyen társaságokkal kapcsolatban többször felmerült a piramisjáték vádja, ám ezt Körmendi Ákos egy nemrégiben tartott sajtótájékoztatón határozottan cáfolta.
Vannak olyan cégek is, ahol nem volt regisztrációs díj vagy csak néhány ezer forintos, a szerződés végén visszajáró regisztrációs letétet kértek el. Ezeknél a társaságoknak továbbra is rendesen fizetnek, bár a cégek vezetői szerint a negatív piaci hangulat az ő helyzetüket is károsan befolyásolta.