Óvatos kamatcsökkentést vár az IMF
További Magyar cikkek
Az IMF delegáció vezetõje, James Morsink a mai pénzügyminisztériumi sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a készenléti hitel nyújtás óta a forint árfolyama "nagyjából stabilnak tekinthetõ, az államkötvények hozamai csökkentek, és a külföldi anyabankok folyamatosan támogatják a magyarországi leányintézeteiket". Hozzátette azonban, hogy "a külsõ finanszírozási feltételek nehezek maradnak és a globális tõkeáttétel-csökkentés 2009-ben várható folytatódása következtében tovább romolhatnak".
A kiadott anyag szerint "a költségvetési politika alakulása megfelelõnek tûnik" és így az államháztartás hiánya idén "várhatóan teljesíti a kitûzött célt, a GDP 3,4 százalékát". Az IMF delegáció vezetõje hozzátette: a mai parlamenti zárószavazás alapján kialakuló 2009-es költségvetési törvény várhatóan hozni fogja a program által elõirányzott jövõ évi deficitlefaragási mértéket (2,6% a GDP arányában). Morsink kiemelte, hogy üdvözlik a költségvetési felelõsségvállalásról szóló új törvényt. Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a 2010-re tervezett államháztartási deficitcél eléréséhez szükség lehet további költségvetési kiigazító lépésekre.
A bankmentõ törvénycsomag kapcsán azt áll az IMF összefoglalójában, hogy "noha a bankok jelenleg erõsek, a globális tõkeáttételi szint folyamatos csökkenése és a gazdasági visszaesés fontossá teszik, hogy a magyar bankok rendlekezzenek a más EU országokban rendelkezésre álló konstrukciókhoz hasonló tékeemelési lehetõséggel és hitelfelvételi garanciákkal".
James Morsink az elmúlt két magyar jegybanki kamatcsökkentéssel (50-50 bázisponttal november végén és december elején) kapcsolatban megállapította, hogy az megfelelõ volt, de egyúttal arra hívta fel a figyelmet, hogy a javuló inflációs kilátásokkal párhuzamosan a további kamatcsökkentések fokozatosak és óvatosak legyenek. Morsink a Portfolio.hu azon kérdésére, hogy milyennek tartja jelenleg a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáját, megismételte, hogy az alapkamat csökkentése megfelelõ volt. Azon kérdésünkre, hogy mit szól pl. a Fidesz javaslatához (azonnali drasztikus jegybanki kamatcsökkentés, 6%-ra) azt emelte ki, hogy az MNB független intézmény és a monetáris politikai döntéseit önállóan hozza meg. Megismételte továbbá a fokozatosságra és óvatosságra vonatkozó megjegyzéseket a további kamatcsökkentések kapcsán.
Az IMF delegáció vezetõje összefoglalója végén arra hívta fel a figyelmet, hogy a hitelnyújtás során kidolgozott programmal összhangban lévõ gazdaságpolitika megvalósításának folytatása kulcsszerepet játszik a befektetõi bizalom fenntartásában és a gazdasági visszaesés mértékének minimalizálásában.