További Magyar cikkek
Júliusban a szezonálisan kiigazított maginfláció az előző hónaphoz 0,4 százalék, 2002. júliushoz viszonyítva 4,7 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztóiár-index az előző hónaphoz 100,1 százalék, az előző év júliushoz viszonyítva pedig 104,9 százalék volt.
Nem változtak az élelmiszerárak
A hó/hó alapú áremelkedést leginkább a háztartási energia 0,26, a szolgáltatások 0,25 százalékos drágulása segítette. Az elemzői várakozásoknak megfelelően negatív infláció alakult ki az élelmiszerek és a ruházkodási cikkek esetében, 0,32, illetve 0,10 százalékkal esett az áruk. Egy hónap alatt az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai összességükben nem változtak - írja a Napi Online.
Legjobban a szolgáltatások és a gáz ára nőtt
A tartós fogyasztási cikkek áremelkedését meghatározóan az új személygépkocsik 0,9 százalékos drágulása okozta, az e termékcsoportnál bekövetkezett árnövekedés így is alacsonyabb volt az átlagosnál. A többi kiadási főcsoportban az átlagot meghaladóan növekedtek az árak. A szolgáltatások közül az üdülési szolgáltatások 9,1 százalékkal, a helyi tömegközlekedés díjtételei 2,5 százalékkal drágultak. A háztartási energia körében bekövetkezett 3,2 százalékos átlagos árnövekedés a vezetékes gáz 11,8 százalékos drágulásának következménye.
Egy év alatt, 2002. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 16, a cukrászáru, fagylalt tíz, a munkahelyi étkezés nyolc, az éttermi étkezés és az alkoholmentes üdítőitalok pedig hét százalékkal drágultak.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2002. júliusban. A ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. A dohányáruk 22, a vezetékes gáz 12, az elektromos energia kilenc százalékkal került többe, mint 2002. júliusban.
Nem okozott meglepetést
Az MTI által megkérdezett elemzők szerint nem okozott meglepetést a fogyasztói árak júliusi alakulása, a várakozásoknak megfelelően alakult.
Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője elmondta: sok egyszeri tétel szerepelt a júliusi indexben, amelyeket nem volt nehéz kikalkulálni. "Meglepetést egyedül az élelmiszerek áresésének mértéke okozott, amelyet az idényáras élelmiszerek árainak csökkenése indokolt" - mondta meg Nyeste Orsolya.
Öt százalékos lesz az éves infláció
"Az adatok abszolút megegyeztek a várakozásokkal, így piaci reakció sem várható" - mondta a Postabank elemzője. Véleménye szerint az év további részében a korábbinál gyorsabban nő a 12 havi áremelkedések szintje, várakozásai szerint az évvégén az infláció 5-5,1 százalék körül lesz. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi prognózisa szerint decemberben a 12 havi fogyasztói-áremelkedés 4,6 százalék lesz, inflációs célja 4,5 százalék.
Mihálovits Zsolt, az Inter-Európa Bank elemzője szerint sem okozott meglepetést a júliusi inflációs adat. Kiemelte: a tartós fogyasztási cikkek 0,2 százalékpontos havi áremelkedésével kapcsolatban feltételezhető, hogy ezt a gyenge forint okozta, amely forintban számolva drágította az import termékek árait. Mihálovits is az infláció gyorsulását várja az év hátralévő részében. Hozzátette: az év végén 5, a jövő év első negyedévében az áfakulcsok átsorolása miatt ennél is nagyobb, hat százalék körüli fogyasztói áremelkedésre lehet számítani.