5,1 százalék az infláció
További Magyar cikkek
Az 5,1 százalékos inflációs adat jobb lett, mint amit az elemzői konszenzus várt – áll Gárgyán Eszter, a Citibank elemzőjének gyorsjelentésében, a szakértő ugyanakkor figyelmeztet: a forint gyengülése érezhető a kereskedelmi termékek árának alakulásában, az árfolyam továbbra is kockázati tényező marad. Ezzel együtt a Citi decemberre már 4,7 százalékos éves inflációt vár, jövőre pedig folytatódhat a szigorúbb bérpolitika, a csökkenő hazai fogyasztás és az alacsonyabb külső, importált inflációval is támogatott csökkenés. A legnagyobb kockázatot 2009-ben is a várhatóan volatilis és sebezhető forint jelenti majd.
Éppen ezért is arra lehet számítani, hogy a forint megtámasztására a csökkenő infláció ellenére is magasan hagyja a kamatot novemberben. Sőt, legkorábban jövőre vár kamatvágást a Citibank elemzője, noha a november 24-i jegybanki inflációs jelentést várhatóan alátámasztja a pénzromlás ütemének jelenlegi csökkenése.
Az adat megerősíti, hogy az infláció jelentős csökkenési trendben van – emelte ki Trippon Mariann, a CIB Bank budapesti elemzője. Meglátása szerint ezt a folyamatot segítheti a recessziós gazdasági környezet is (mérséklődő importált infláció, illetve eső nyersanyag-árak). Emiatt a novemberi inflációs jelentésben az MNB már azt prognosztizálhatja Trippon várakozásai szerint, hogy a 3 százalékos cél alatti inflációra van kilátás közép távon. Ez kamatcsökkentést tenne indokolttá, de a továbbra is törékeny piaci hangulat miatt az MNB várhatóan egyelőre még kivár az enyhítéssel – véli az elemző.
A jelenlegi piaci környezetben nem különösebben foglalkoznak a befektetők az inflációval és az állampapírhozamok alakulásának sem sok közük van hozzá – jegyezte meg Ambrus Gábor, a 4Cast londoni elemzője. Ő úgy látja egyébként, hogy a mai adatközlés szerint az infláció szerkezete nagyon jó, és csak az inflációt tekintve azonnali kamatcsökkentésre lenne lehetőség, de a magyar jegybank figyelme egyelőre másra irányul, a pénzügyi rendszer stabilitásával kapcsolatos kockázatok ugyanis egyelőre még magasak. Amennyiben ezen kockázatok elülnek, nagyon jelentős kamatvágások várható.
A közelmúltban jelentősen gyengülő forintnak csak csekély hatása volt egyelőre az inflációs folyamatoknak – emelte ki Bartosz Pawlowski, a Toronto Dominion Bank londoni elemzője. Az éves alapú maginfláció idén először csökkent 5,0 százalék alá, és a piaci szolgáltatások árindexe is fokozatosan mérséklődik – sorolta a kedvező folyamatokat az elemző. Bartosz meglátása szerint alapesetben a Magyar Nemzeti Bank 10 százalék alá csökkenti a jelenlegi 11,5 százalékról az irányadó rátát 2009 során, de ha az által kalkulált 1 százalékosnál nagyobb lesz a recesszió jövőre Magyarországon, akkor akár 300-400 bázispontos összes kamatcsökkentés is lehet jövőre. Az első enyhítés időpontja a pénz- és tőkepiacok megnyugvásának idejétől függ.
Az agresszív jövő évi MNB-kamatvágások lehetőségére a Merrill Lynch elemzői is felhívták a figyelmet múlt heti anyagukban.