Újraindulnak az ingatlanalapok
Az ingatlanalapok 95 százalékával sikerült megállapodnia a PSZÁF-nak a jegyek forgalmazásának újrakezdéséről, mivel az érintett alapok döntő része megváltoztatta a forgalmazási szabályzatát, illetve életbe léptetett olyan változtatásokat, amelyek a befektetési jegyek újbóli adásvételét lehetővé tették.
A parlament hétfőn fogadta el az ingatlanalapokra vonatkozó szabályozás módosítását. A módosítás lényege, hogy a korábbi, a kezelési szabályzatokban élő, háromnapos elszámolás helyett a törvényben írt 90 napos időt kell alapértelmezettnek venni a befektetési jegyek visszaváltására, az ennél rövidebb átfutást kell rendkívülinek tekinteni.
Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke szerint az alapkezelők többsége a hitelfelvételi lehetőségekkel fog élni, ami differenciáltan fogja érinteni a hozamokat, azonban biztosítékot adhat ahhoz, hogy a befektetők minél gyorsabban hozzá tudjanak jutni a pénzükhöz, a 90 napos határidőn jóval belül. A maradék öt százalékban még folytatódnak a hétvégén a tárgyalások, és több lehetőség is nyitva áll a probléma megoldásához.
Ha nem jutnak megállapodásra, akkor a felfüggesztési kérelem elbírálásra kerülhet sor, ami maximálisan 180 napig tarthat. E mellett 4 alternatíva lehet: Eszközátadás egy másik alapnak, zártvégű alappá alakulás, egyesülés egy másik alappal vagy egy másik zártvégű alap létrehozása és ennek eladott eszköz" – mondta el Varga Csaba. Az 5 százalék jellemzően az intézményi befektetőknek az ellátására szakosodott, akik sokkal gyorsabban képesek kivonni a tőkéjüket, mint a háztartások.
A banki háttérrel rendelkező 6 legnagyobb alapkezelőnél – ami a piac 85 százalékát lefedi –, van hajlandóság a lombardhitelre, ami azt jelenti, hogy a befektetők minden bizonnyal hozzá tudnak jutni majd a pénzükhöz a törvényben maximalizált 90 nap előtt is.
Azóta, hogy a PSZÁF 10 nappal ezelőtt felfüggesztette az ingatlanalapok jegyeinek forgalmazását, lényegesen lecsökkent a befektetési alapokból kiáramló pénzmennyiség. Míg november 1-jétől november 10-ig napi 11,5 milliárd vagyont vontak ki az összes magyarországi alapból, addig az ingatlanalapok forgalmazásának felfüggesztését követően, azaz november 11-20. között a nettó pénzkiáramlás az összes hazai alapból 4,5 milliárd forintra volt tehető naponta.
A Raiffeisen Alapkezelő máris bejelentette, hogy hétfőtől újraindítja befektetési jegyeinek forgalmazását.