Kevesen tudják, hogy a hazai ingatlanalapok történetében már október 31-étől volt egy lényeges változás: ekkor ugyanis már felfüggesztette a Credit Suisse Ingatlan és a Credit Suisse Euró Ingatlan alapok alapjainak forgalmazását az alap kezelője, mert azt a német konstrukciót, amelybe fektettek, odakint szintén felfüggesztették.
Két olyan kisebb vegyes alap, amely jelentősebb mértékben fektetett be az említett magyar Credit Suisse-alapokba, szintén ebbe a helyzetbe került. Ez utóbbiak a Credit Suisse Konzervatív Vegyes és az ING Kiegyensúlyozott Vegyes nevű alapok voltak. A négy alap tőkéje összesen mintegy 12,5 milliárd forintra tehető.
Amint az alapkezelőtől a Napi megtudta, a szóban forgó négy alap ma is fel van függesztve, miután a mögöttes Credit Suisse EuroReal szüneteltetése is tovább él. Hogy meddig, azt egyelőre nem lehet tudni. Németországban az ingatlanalapok legalább felét felfüggesztették október második felében, az ottani törvények első körben három hónapos határidőre engedik ezt, ami bizonyos feltételekkel meghosszabbítható.
Az EuroReal egyébként egy 1991 óta működő, tőkeerős, hatmilliárd eurós konstrukció, amelynek nettó eszközértéke azóta is növekszik, és november elején 2,3 eurós hozamot fizetett ki értékpapíronként a befektetőknek. Az alapkezelő reméli, hogy nemsokára újra megnyitják és folytatódik a normál üzletmenet. Október óta egyébként nem függesztettek fel újabb német ingatlanalapot.
Az ingatlanalapok felfüggesztése más vegyes alapot is elért, jelentős ingatlanalap-kitettsége miatt például a CIB Impresszió privátbanki ügyfeleknek létrehozott konstrukció kezelési szabályzatát is módosítani kellett, ott is belevették a szabályzatba és alkalmazzák is a T plusz 90 napos elszámolási rendszert. (Ez a név eredetileg nem is szerepelt a PSZÁF felfüggesztést elrendelő november 7-i határozatának címzettjei között.) Hasonló helyzetben van a HVB Lépéselőny nevű vegyes jellegű termék is, amelynek fő befektetése az Európa Ingatlan Alap.
Október végén a mögöttes külföldi Target Return Euro Alap végelszámolása miatt az alapkezelő kezdeményezte a hazai Credit Suisse Bubor Plusz megszüntetését. Mivel a külföldi termék végelszámolása még nem fejeződött be, a PSZÁF most engedélyezte, hogy az eszközök értékesítésének határidejét meghosszabbítsák. Októberben több, jobbára külföldi kibocsátású, de itthon is kínált részvényalap eladását és visszaváltását szüneteltették pár napra, amikor a moszkvai tőzsdét az árfolyamzuhanások miatt rövid időre egyszerűen bezárták.