Kiábrándítóan teljesít az ipar

2008.08.06. 11:08
Előzetes adatok alapján júniusban az ipari termelés 1,6 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,3 százalékos a csökkenés - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Éves alapon mért visszaesésre 2004 óta nem volt példa.

Az adatok kiábrándítóak, és egyértelműen jelzik: az alapvetően a külső kereslet által vezérelt szektorunk az európai konjunktúra lanyhulásával látványos lassulásnak indult. Bár elvben az erősödő forint is szerepet játszhatott a gyenge eredményben, ám vélhetően ennek hosszabb távon lehetnek jelentősebb hatásai: a rendelési adatok már hónapok óta gyengék voltak - írja a Portfolio.hu. (A KSH közlése szerint a nagyvállalatok exportértékesítése volt az esés fő oka, ez a szegmens kevésbé árfolyamérzékeny, inkább a külső kereslet változásaira reagál.)

Képaláírás

Ráadásul a júniusi teljesítmény a májusi zsugorodásra következett, 2005 vége óta most először fordult elő, hogy két egymást követő hónapban mutat csökkenést az ipar. Ez a jövő heti GDP-adat előtt sem javítja a kilátásokat. Számításaink szerint az ipar a második negyedévben (az előző negyedévhez viszonyítva) csökkent, akár egy százalékos is lehet a visszaesés.

Az építőipar valamelyest javít majd a képen, ám a mezőgazdaság kicsivel rosszabb eredményeket mutat, mint amire számíthattunk tavasszal, a szolgáltatások élénküléséhez pedig lakossági fogyasztásnövekedésnek kellene történnie, ez pedig egyelőre várat magára. Innen nézve nem várható, hogy az első negyedéves 0,9 százalékos növekedés után "kirúgta a plafont" a második negyedéves GDP-növekedés, bár némi élénkülés még így is elképzelhető.

Az elemzők rosszat sejtenek

Bár a monetáris tanács nem szokott reagálni az ipari adatokra, a galamb tagok hangja hangosabb lehet - jegyzi meg Tóth Gyula, az Unicredit bécsi elemzője, aki egyben hozzáteszi: a forint gyengülő trendjére is ráerősíthet a mostani adat.

Bartosz Pawlowski, a Toronto Dominion Bank elemzője szintén úgy látja, hogy a külső kereslet visszaesése lehet az egyik fő ok, ám első helyen inkább a forinterősödés exportra kifejtett gyors hatását említi.

A hosszabb ideje gyenge rendelésadatok ellenére is óriási negatív meglepetésnek tartja a friss adatokat Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője. Az ipari teljesítmény azért is fájdalmas a magyar gazdaság számára, mert a 2006-os kiigazítás esetében is csak az ipar mentette meg a recessziótól a gazdaságot - emlékeztet Suppan.

Szintén az ipari szektor növekedésben betöltött kulcsszeperére hívta fel a figyelmet Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője, aki éppen ezért - fenntartva az idei évre vonatkozó 2,2 százalékos GDP-növekedési prognózist -, úgy gondolja, 2009-re is csupán 2,5 százalékig gyorsulhat a magyar gazdaság. A szakértő szerint a jegybanknak szüksége van az erős forintra, amíg az inflációs folyamatok nem alakulnak kellőképpen megnyugtatóan, ezért az idén még nem jön kamatvágás, arra majd a következő év elején lehet számítani.