A monetáris tanácsban "gyurcsányista bábszínház" folyik – ezt a Járai Zsigmond-kijelentést Csermely Ágnes, az MNB ügyvezetője már tegnap visszautasította a konferencián, de a mai felszólalók sem tudtak szó nélkül elmenni mellette. Ugyanakkor érdemi vita is kialakult arról, független-e a jegybank Magyarországon, illetve megfelelő-e a monetáris politika eszköztára.
Surányi György volt jegybankelnök szerint a világban is példátlan, hogy egy volt jegybankelnök ilyen formában és stílusban nyilatkozik. Neményi Judit a monetáris tanács tagjaként úgy vélte: Járai újból politikussá lett személyként maga indított támadást a jegybank függetlensége ellen. Szerinte a magyar demokratáknak akkor kellett volna felhördülniük, amikor 2001-ben Járai még pénzügyminiszterként előkészítette a jegybanktörvény módosítását, amelyet aztán MNB-elnökké avanzsálva maga hagyott a másik oldalról jóvá. Ez biztosította, hogy az MNB elnöke nevezhesse ki a monetáris tanács tagjait. Szerinte az a már a Medgyessy-kormány idején született módosítás, amely a miniszterelnök által kinevezett tagokkal bővítette a monetáris tanácsot, nem minősíthető az intézmény függetlensége elleni támadásnak.
Hamecz István, az MNB volt ügyvezetője viszont - miközben hangsúlyozta, nem ért egyet Járai Zsigmond nyilatkozatának stílusával, sőt nagyobbrészt annak tartalmával sem - úgy vélte: éppen a monetáris tanács felnépesítése volt az igazi "szőrős mancs" a jegybanki kinevezések korábban is politikával áthatott gyakorlatában. Szapáry György, az MNB volt alelnöke is úgy látta: 1990 óta bármennyi módosításon is ment keresztül a jegybanktörvény, a kinevezési gyakorlatot mindig áthatották a politikai szándékok.
Megoszlottak a vélemények arról is, rendelkezik-e a jegybank a monetáris politika önállóságához szükséges eszköztárral. Hamecz István szerint erről csak az árfolyamsáv eltörlése esetén lehetne beszélni. Hangsúlyozta:a tisztán a jegybank által vállalt inflációs célkövetés talaján - az ősszel megugró infláció miatt - a monetáris tanácsnak az augusztusi döntése után már emelnie kellett volna. Hamecz szerint nyilvánvaló, ennek az volt az akadálya, hogy a tanács nem kockáztathatta meg a forint további erősödését.
Surányi György szerint az árfolyamsávra szükség van, a forint túlerősödése a magyar gazdaság összeomlását eredményezné. Neményi Judit is úgy vélekedett, a jegybanki eszköztár megfelelő, a kamatdöntéseket nem befolyásolja az árfolyamsáv.