Másfélszeresére nőtt a jenhitelek részlete
További Magyar cikkek
Egy éve jelent meg a hazai kínálatban a jenhitel, alacsony kamataival sokak tetszését elérte. A jenhitelesek sokáig nagyon alacsony részletet fizettek havonta, akik pont egy éve vették fel a hitelt, azoknak a forint időközi erősödése miatt 2008 első felében még csökkent is a havi kiadásuk. Ősszel azonban megváltozott a helyzet, a forint gyengülni kezdett, ezzel párhuzamosan a jen erősödött a dollárral és az euróval szemben. A két folyamat eredőjeként két hónap alatt ötven százalékkal erősödött a jen a forinthoz képest. Augusztus végén még 150 forintot kértek 100 jenért, november elején már 220-at.
A jenhitelesek kockázatait tárgyaló előző cikkünkben arra kértük olvasóinkat, írjanak nekünk tapasztalataikról. A legtöbben törlesztőrészleteik ugrásszerű növekedéséről számoltak be. "10 milliós jenhitellel indultam márciusban kb 60 ezer forintos alap törlesztőrészlettel. Az első 6 hónapban 40 ezer körül fizettem havonta (az első 6 havi thm 0,99 százalék) aztán normál kamattal augusztusban 60 ezer körül, szeptemberben 65 ezer, aztán októberben 82 ezer és ha semmi nem változik akkor e-hónapban már 93 ezer forint lesz" – írja egy lakáshitelt felvett olvasónk. Egy másik levélíró is hasonló növekedésről számol be: "2008 májusában vettem fel jen alapú lakáshitelt (OTP Világhitelt). Nem kértem kedvezményes törlesztést, így 7 millió forint után kezdetben kb. 37 ezer forintot fizettem. Mára ez az összeg 54 ezer forintra emelkedett".
Az autóhiteleknél is hasonló a helyzet, egyik olvasónk 1,4 millió forintot vett fel hat hónapja jenben, négyéves futamidővel. A részlet eleinte 34-39 ezer forint körül mozgott, októberben már 69 ezer forintot fizetett.
Az OTP Banknál jenhitelt felvevő ügyfelek havonta kapnak értesítést arról, hogy melyik valutában felvett hitel törlesztőrészlete lenne abban az időpontban a legkedvezőbb számukra. Az átváltás külön díj felszámolása nélkül lehetséges, akár havonta, igaz a devizaváltás marzsát az ügyfeleknek kell állnia. Néhány olvasónk azonban arra panaszkodott, hogy nem, vagy csak ritkán kaptak havi értesítést.
Aki vált, többet vált
Ráadásul az sem biztos, hogy megéri váltani. Példával szemléltetve: ha tízmillió forintot vettünk fel 150 forintos árfolyamon, az a mostani 222 forintos árfolyamon már 14,8 millió forint, hiszen az árfolyamváltozással a devizában nyilvántartott teljes adósság éppen aktuális forintértéke is változik. Egyik levélírónk is szeretett volna váltani, amikor jelentősen megnőtt a havi törlesztőrészlete, de a fél évvel ezelőtt felvett tízmillió tőketartozás most 12,5 millióra ugrott. Ezt kellett volna átszámolni forinthitelre, és így már nem érte meg a váltás.
Még így is jobb lehet, mint a forint
Azt sem szabad elfelejteni azonban, hogy bármennyire is megnövekedett a jenhitelesek terhe, a legtöbb esetben még mindig kevesebbet kell havonta fizetniük, mintha eleve forinthitelt vettek volna fel. Erről így ír olvasónk: "még mindig jobban állok a jenhitellel, de nem tudom mi lesz a vége. Lakásfelújításra vettem fel forinthitelt, melynek törlesztő részlete 25 ezer forint volt havonta. Azért ez az összeg is mászkált, mert piaci kamatozása miatt az is változott. Átmentem jenhitelre, és így a jó időkben 15-18 ezer forint volt a törlesztésem. Most októberben felment az összeg 21 ezer forintra. Ez már elég nagy ugrás, de még mindig nem értem el a forinthitel törlesztőrészletét".
Másik olvasónk tavaly felvet hitelének 40-46 ezer forintos részlete 64 ezer forintra ugrott. "Ez egyébként nagyjából annyi, mintha a hitelt forintban vettem volna fel, tehát még a forinthitelhez képest pluszban vagyok, de ha még egy évig ennyire gyenge lesz a forint, akkor abszolúte is bukok a jenhitelen" – írja.
A jen árfolyama – a hitel bevezetése óta – idén júliusban volt a legkedvezőbb az ügyfeleknek, ekkor volt a legerősebb a forint a jennel szemben, 100 jenért 136-140 forintot kellett fizetni. Az árfolyam szeptemberben indult el felfelé, másfél hónap alatt egészen 220 forintig erősödött a jen. A leggyengébb október végén volt, akkor 236 forint volt az árfolyam, de novemberben sem csökkent 200 forint alá.