Ötről 12 forint
A Világgazdaság értesülései szerint a Pénzügyminisztérium a mai 5-ről 12 százalékra emelné a bor jövedéki adóját 2004 januárjától. Szakértők szerint az adó emelése pusztán az állami bevételek növelésére irányuló törekvések miatt került napirendre a pénzügyi tárcánál.
A költségvetés - hárommillió hektoliter körüli belföldi fogyasztást feltételezve - az ötforintos literenkénti jövedéki adóval eddig mintegy 1,5 milliárd forintnyi éves bevételre tett szert. Ez az emeléssel a jövő évtől 3,5-3,6 milliárd forintra emelkedne - írja a napilap.
Drágulnak az olcsó borok
A jövedéki adó emelése mellett sajtóhírek szerint a legfelsőbb áfakulcsot nem csökkenti a kormány 25-ről 23 százalékra. Így kétszeresen is sújtják a bortermelőket, és rajtuk keresztül a vásárlókat.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint az emelés az olcsó borokat sújtaná, így azoknak mindenképpen nőne az ára. Az adóemelés azért sem elfogadható, mert az adó így az átlagos nyereség fölé emelkedne - közölte Urbán András.
A szervezetet egyébként hivatalosan nem keresték meg a tárcától, pedig az ágazatot érintő kérdésekben ez előírás lenne.
Romlanak a versenyesélyek
Az emeléssel a bortermelők EU-csatlakozás utáni versenyképességén is rontanak, mert az unióban zömmel alacsonyabb az adóteher a borokon. Franciaországban például nyolc forint az adó, de a termelők ennek 90 százalékát visszakapják marketing célokra. Mi pedig azért küzdünk, hogy 50 százalékot visszakapjunk az államtól - mondta a főtitkár.
Más uniós tagországokban, például Olaszországban és Spanyolországban nincs adó a borokon.
Mésfél év alatt 80 százalékos emelés
A bortermelők mellett a dohányipart is érinti a jövedéki adó emelése. Szakértők szerint 15-20 százalékos forgalomcsökkenéshez és ezzel együtt 30 milliárd forint adóbevétel-kieséshez vezethet, ha a pénzügyi tárca 27 százalékkal emelné a dohányipari termékek jövedéki adóját.
Ha a terveket elfogadja a kormány, akkor a 2002 augusztusa és 2004 januárja közötti mindössze másfél évben a dohánytermékek adója 80 százalékkal emelkedne. Ez azonban nem szolgálja a stabilitást és kiszámíthatóságot - nyilatkozta a Világgazdaságnak Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség elnöke.
Mivel a kormány ma tárgyal első körben az adótörvényekről, az Index megkeresésére nem tudtak információt adni a Pénzügyminisztériumban.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!