Kényszerzubbony Gyurcsányékra
További Magyar cikkek
Kényszerpályára állíthatják az ellenzéki pártok a Gyurcsány-kormányt, sok százmilliárd forintos azonnali kiadáslefaragásra kényszerítve azt, ha a későbbiekben is együttlépnek egy SZDSZ törvényjavaslat parlamenti tárgyalása során, ahogyan egyébként az első lépés megtételekor tették. A Fodor Gábor pártelnök, Kóka János frakcióvezető és Horn Gábor ügyvivő által jegyzett és a kabinet költségvetési törvényjavaslatával egyidőben a parlament elé beterjesztett, a takarékos állami gazdálkodás címet viselő törvényjavaslat kényszerzubbonyt adna a kisebbségben kormányzó szocialista kormányra.
A liberális jogszabályterv lényege, hogy az államháztartás legnagyobb alrendszerének, a központi költségvetésnek a kiadásait - természetszerűen a kamatkiadások kivételével - befagyasztaná az idei szinten, egy fillérrel sem lehetne magasabb kiadásokat betervezni a 2009-es költségvetésbe. Ez pedig azt vonná maga után, hogy gyorsan át kellene dolgozni a parlament előtt heverő, de még tárgyalni el nem kezdett jövő évi költségvetési törvényjavaslatot és 320 milliárddal le kellene faragni a kiadásokból. (Ezt a megspórolt 320 milliárdot pedig adócsökkentésre lehetne felhasználni.)
A javaslatot az indokolja, hogy - amint arra a készítői rámutatnak az általános indoklásban - fejlettségünkhöz és regionális versenytársainkhoz képest nagyon sok pénzt költ el és von el az állam, ennek lényeges lefaragása nélkül esélyünk sincs felpörgetni a gazdaságot, versenyképessé tenni az üzleti szférát, meggátolni a szlovákoktól, lengyelektől, csehektől való leszakadásunkat. A törvény elfogadása esetén a kormány dolga lenne, hogy végrehajtsa ezt a kiadáslefaragást.
Egyelőre nem a kormány szája íze szerint alakulnak a dolgok, ugyanis a Fidesz, a KDNP és az MDF is az SZDSZ kezdeményezése mellé állt. Igaz, a szocialisták ezt látva nem gördítettek akadályt az elé, hogy az Országgyűlés gyorsított ütemben tárgyalja a szóban forgó törvényjavaslatot. Így a képviselők október 20-án már a zárószavazást is megejthetik, a törvény pedig rá nyolc napra hatályba is lép. Ez pedig azért bír különös jelentőséggel, mert az adótörvényekhez benyújtott módosítókról történő, no meg a 2009-es költségvetés legfontosabb, úgynevezett első körös voksolás ezt követően lesz - hangsúlyozta a javaslat egyik jegyzője, Kóka János egy sajtóbeszélgetésen. Ha pedig a terv átmegy a Házon, akkor az már kijelöli, hogyan kell átalakítani lényegében egy hónap alatt a jövő évi büdzsét és hogy mekkora plusz adócsökkentésre nyílik mód.
Képviselői számháború
Az persze nagy kérdés, hogy kap-e többséget az ominózus törvényjavaslat. Most ugyanis az ellenzék 192 képviselőt tud felvonultatni: az Országgyűlésben 196 nem szocialista honatya foglal helyet, ám közülük három független (Gyenesei István miniszter, Lengyel Zoltán és Tóth András) eddig minden fontos alkalomkor a kabinet mellé állt, Gegesy Ferenc pedig kilépett az SZDSZ-ből. A negyedik független képviselő, az MDF-frakcióból nemrég kizárt Almássy Kornél voksára vélhetően számíthat az ellenzéki oldal. A kormányoldalon 188 szocialista (a 190 fős frakcióból Toller László és Horn Gyula szavazata jelen állás szerint nem jöhet számításba) és a három már említett független képviselő voksa áll. Így ha mindenki bemegy a voksolásra és eképp szavaz, nem gondolja meg magát egyetlen ellenzéki oldalon álló képviselő sem, akkor 192-191 arányban az ellenzék keresztülviszi akaratát és kényszerpályára állítják a Gyurcsány-kormányt, nem is kell megvárniuk az adócsomagról vagy a költségvetésről történő szavazást.
A törvényjavaslaton bőven van még mit finomítani, közgazdaságilag lehet benne kivetnivalót találni, ám annak jelentőségét elsősorban a politikai következmények adják meg.