Brüsszel szerint a lazaság bajt szül

2007.07.10. 17:38
Eddig az EU elégedett a Gyurcsány-kormány teljesítményével. Brüsszelből figyelmeztetnek: ha nem bontjuk ki a reformterveket és nem valósítjuk meg azokat, később baj lehet.

Ahogyan arra számítani lehetett, az uniós pénzügyminiszterek mai ülésükön rábólintottak az Európai Bizottság egy hónappal ezelőtt megfogalmazott értékelésére a magyar konvergenciaprogram megvalósításának jelenlegi állásáról. Ezzel egyrészt megdícsérték a kormányt az elmúlt egy évben a költségvetési konszolidáció terén elért teljesítményéért, ugyanakkor arra is figyelmeztettek: ha a kabinet nem viszi keresztül maradéktalanul a beígért intézkedéseket és nem teljesíti ki a reformokat, nem fordítja le konkrét lépésekre a körvonalakban ismertetett szerkezeti átalakításokat, akkor a következő években a deficitcélokat - különösen 2009-től - elvétjük.

Ezt a kettős értékelést érzékeltette Joaquín Almunia pénzügyi biztos is, aki a pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülését követő sajtótájékoztatón elmondta: az eddig megtett erőfeszítések megfelelőek, de jelentős kockázatok is vannak. A biztos szerint a magyar kormány jó úton halad afelé, hogy költségvetését 2009 végére összhangba hozza az EU előírásaival, ám megvan annak a veszélye is, hogy az államháztartásit deficit nem csökken a célok teljesítéséhez szükséges ütemben.

Amiért megsimogatták a buksinkat

A ma végül jóváhagyott dokumentum értelmében az unió elismeréssel szól a hatalmasra duzzadt tavalyi államháztartási hiány lefaragását hivatott különféle intézkedésekről. Ezeknek köszönhetően a 2006. évi deficit végül kisebb lett a módosított célnál, a GDP 10,1 százaléka helyett 9,2 százalékot tett ki. (Ez azonban önmagában nem adhatna okot az optimizmusra, hiszen ezzel a világon a második legnagyobb deficitet sikerült produkálnunk.) Az egyebek mellett áfa- és járulékemelést, a szolidaritási adó bevezetését, valamint a gáz-, gyógyszer- és közlekedési ártámogatási rendszer megkurtítását takaró csomag arra is elegendő lesz a Közösség szerint, hogy az idei költségvetési célt teljesítsük. Így gondolja egyébként minden gazdasági elemző is.

Brüsszelt szintúgy örömmel tölti el, hogy a kabinet végre hozzákezdett a mélyebb átalakításokhoz például a közigazgatás, az egészségügy és a közoktatás területén. Emellett pedig nekilátott a szigorúbb fiskális politikával kecsegtető költségvetési szabályok megalkotásának is.

De ez nem elég

Az EU szerint ahhoz, hogy a következő években se ismétlődhessen meg az az ezelőtti ciklus minden évére jellemző hiányelvétés, az kell, hogy ne puhuljon fel az elmúlt egy évben folytatott szigorú költségvetési gazdálkodás. Ezen túl pedig a reformokterveket részletezni kell és hiánytalanul meg is kell azokat valósítani, máskülönben a 2009-es deficitcélt nem fogjuk teljesíteni. Ez egyet jelentene azzal, hogy euróval 2012 előtt nem fizethetnénk. Mindezek miatt az unió a továbbiakban is árgus szemekkel figyeli a konvergenciaprogram megvalósítását.