Erősnek és fejlődőképesnek ítélik meg a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatokat az Egyesült Államokban – jelentette ki David A. Sampson, az USA kereskedelmi miniszterhelyettese. Az amerikai cégek az elmúlt másfél évtizedben 9 milliárd dollárt fektettek be Magyarországon, és továbbra is fantáziát látnak a befektetésekben.
Ugyanakkor a közép-európai országok és a távol-keleti térség egyre nagyobb konkurenciát jelent. Emiatt különösen fontos az üzleti élet átláthatósága, mivel ennek hiánya alááshatja a befektetők bizalmát. Ez pedig már rövid távon is versenyhátrányt okozhat, hiszen a bizonytalan jogi környezet, a korrupció és a transzparencia hiánya jelentős többletkiadásokat okoz a külföldi cégeknek – mondta Sampson.
A miniszterhelyettes aggasztó jelnek minősítette, hogy Magyarországot a Freedom House legutóbbi jelentésében elmarasztalta a terjedő korrupció miatt, valamint a Világgazdasági Fórum értékelése szerint is hátracsúszott a korrupciós listán. Európában jó példaként Írországot és Észtországot emelte ki: mindkét helyen biztos jogi környezet segíti a befektetések növekedését.
Emellett tanulságosnak mondta a politikus az USA korrupcióellenes gyakorlatát is. Az Egyesült Államokban az ezredfordulót követő években feltárt visszaéléseket keményen büntették, és ezt követően megszilárdult a pénzügyi bizalom – idézte fel a miniszterhelyettes. Minden minisztérium mellett független ellenőr működik, amelynek elsőrendű feladata a közbeszerzések vizsgálata.