Új eszközt vet be az MNB

2009.02.05. 18:54
A vállalati szektornak nem kell elszenvednie drasztikus hitelszűkülést, a hazai leánybankok pedig lényegében biztosítékot kapnak, hogy külföldi anyabankjuk nem hagyja őket cserben még akkor sem, ha lényegesen rosszabbra fordul a helyzet, a forint támogatást kap - nagyjából így lehet összefoglalni annak az új eszköznek a hatását, amelyet az MNB ma jelentett be és márciusban élhetnek vele a bankok.

Az euróval szemben azonnal 3 egységnyi, 295-ről 292-re történő erősödéssel reagált a forint arra, hogy az MNB új eszközt vet be, amely érdemben megkönnyíti a bankok forráshoz jutását, ráadásul a hitelintézetek euróhoz férhetnek hozzá az eddiginél jobb feltételekkel.

Az új eszköz dióhéjban: a bankok összesen 5 milliárd eurónyi forráshoz juthatnak 6 hónapos futamidőre egy úgynevezett swaptender keretében. Márciustól kaphatnak új euróforrást a hitelintézetek.

A jegybank már eddig is igyekezett devizaforrásokhoz juttatni a kereskedelmi bankokat, de az eddigi eszközök piaci szereplők szerint kevésbé voltak vonzók, mert költségesek és nagyon rövid futamidejűek (egynapos, illetve egyhetes) voltak. Az új eszköz kedvezőbb a bankok szempontjából, fokozhatja likviditásukat - értékelte a késő délután bejelentett intézkedést Samu János, a Concorde makroelemzője.

Az MNB lépése a reálgazdaság szempontjából is jó hír, hiszen az euróforráshoz jutás feltétele, hogy az adott bank belföldi vállalati hitelállománya idén nem lehet kisebb a tavaly év végi állománynál. Vagyis nem kell attól tartani, amitől sokan féltek, vagyis hogy a bankok a piacról történő nehéz forrásbevonás miatt összességében szűkítik a vállalatoknak és lakosságnak folyósított hitelállományukat, így pedig rásegítenek a gazdasági visszaesés elmélyülésére. A mostani eszköz azt eredményezi, hogy az új vállalati hitelek összege legalább a lejáró hitelek összegét éri el.

A reálgazdaság azért is - bár közvetve - profitálhat a márciusban induló új eszközből, mert annak másik feltétele, hogy a programban részt vevő bankok tulajdonosai nem vonnak ki forrást Magyarországról, ezzel garantálva, hogy a külföldi anyabank kitartson magyar leánybankja mellett bármilyen rosszra fordulna is a helyzet. (Időről időre felreppennek olyan hírek, hogy a külföldi anyabankok nem finanszírozzák tovább magyarországi leányukat, illetve érezhetően kevesebb forrással látják el, aminek következtében a magyar bank is kénytelen lenne még jobban visszafogni hitelezési tevékenységét.)

És a bónusz

Azzal is kedveskedik az MNB a bankoknak, hogy lehetővé teszik számukra, önkormányzati kötvényeket is felmutathanak fedezetként, ha a jegybankhoz fordulnak forrásért. Ezzel megnövekszik a bankrendszer forintlikviditása.

Érdekes, hogy az 5 milliárd eurót az MNB az IMF-EU-Világbank-hármastól kapott mentőcsomagból biztosítja, vagyis nem egy korábban az Európai Központi Banktól kapott 5 milliárd eurós keretet használja erre, hanem a 20 milliárd eurós mentőcsomagból felduzzasztott tartalékából szán rá pénzt. Ez azonban nem veszélyezteti hazánk stabilitását - mondja Samu.

A makroelemző szerint még egy ok miatt üdvözlendő a mai elhatározás: a forint is profitálhat ebből a megoldásból. A fenti tényezőkön túl ugyanis az is az elmúlt napokban az euróban mért 300-as, lélektani szintet is áttörő forint erősödését vonja maga után, hogy amíg eddig a bankok sokszor az azonnali devizapiacon voltak kénytelenek forint ellenében eurót vagy svájci frankot venni, gyengítve a forintot, addig az új eszköz már vonzó lehet nekik, hogy azzal szerezzenek eurót, így a forint megússza leértékelődés nélkül a tranzakciót. Ezt támasztja alá a forint - fent említett - reakciója is a hírre. Az erősödés nem volt átmeneti, a 292-t szinte azonnal elérve nem torpant meg az árfolyam, lassan a 291-292-es sávba hullott a kurzus.