Akit egyszer elbocsátanak, az már nem akar dolgozni

2008.08.27. 12:02
A kedvezőtlen külső környezettel, elsősorban a vártnál gyengébb európai konjunkturális adatokkal magyarázza a Magyar Nemzeti Bank (MNB), hogy csökkentették mind a jövő évre, mind 2010-re vonatkozó növekedési előrejelzésüket a minap publikált inflációs jelentésükben. Az inflációt továbbra is a bizonytalan olajár és a forint erősödése mozgatja.

Kovács Mihály András, az MNB helyettes elemzési vezetője szerint a hazai makroadatok összességében megfelelnek a várakozásoknak, de a külső kereslet a vártnál erősebben romlik. Ez utóbbi következtében nemcsak hazánkban, hanem a régió többi országában és az Unióban is csökkent az ipari termelés.

A jelenlegi megtorpanásért nem felelős a forint elmúlt hónapokban tapasztalt, a régiós valutákat követő erősödése, mivel ennek hatása csak késleltetve jelentkezik. A jövőben viszont a kedvezőtlen európai növekedési helyzet megmaradása mellett az erősebb árfolyam rontja az exportpozíciókat.

A második negyedévi kedvező hazai GDP adat mögött a tavalyi alacsony szintről elrugaszkodott mezőgazdaság kiváló teljesítménye áll, ez egyszeri hatás, amivel nem lehet számolni a jövőben. A reálbér növekedés nem fokozza a hazai keresletet, mivel a foglalkoztatottság csökken, így a bértömeg maga csak mérsékelten bővül.

Nem akarunk dolgozni

Új fejlemény, hogy a foglalkoztatottság csökkenése nem növelte a szabad munkaerő kínálatot, mivel a leépítettek jelentős része elhagyta a munkaerőpiacot. Többségük a feltételek szigorítása előtt nyugdíjba vonult, de láthatóan sokan az egyéb, munkát nem kereső inaktívak táborát gyarapítják, ami igen kedvezőtlen.

A beruházások nagyon lassú élénkülésével számolnak, mivel az aggasztóan alacsony építőipari megrendelés-állományból nem látható gyökeres fordulat.

Mindezen tényezők hatására csökkentette a jegybank a 2009-re és 2010-re vonatkozó növekedési prognózisát, a tavalyi 1,3 után idén 2,2 százalékot várnak, jövőre az eddig gondolt 3,2 helyett mindösszesen 2,6, rá egy évre pedig 3,7 helyett csupán 3,4 százalékkal emelkedhet a GDP a jegybank stábja szerint.

A magas energiaárak begyűrűznek a termelői árakba

Az inflációs folyamatokat kedvezően befolyásolja, hogy az olaj kivételével megállt az élelmiszerek és a nyersanyagok árának emelkedése. Ugyanakkor a magas energiaárak kezdenek átgyűrűzni a termelői árakba, ami késleltetve a fogyasztói árakban is megjelenik. Az olajár továbbra is a meghatározó kockázati elem, várhatóan továbbra is magas szinten fog mozogni.

Ezért a gyenge növekedési kilátások és az erős forintárfolyam infláció-mérséklő hatása ellenére a jegybank közel változatlan inflációs pályát feltételez a következő két évre. Vagyis jövőre vélhetően 4,1, 2010-ben pedig 3 százalékos lesz a drágulás.