Hová vigyük nyugdíjpénzünket?

2005.11.11. 08:33
A rendszerváltás óta egyetlen államháztartási reform a nyugdíjrendszer átalakítása volt. A jelenleg három-, januártól négypillérű nyugdíjrendszer az időskorra szóló megtakarítási lehetőségek széles választékát kínálja. Persze a rendszer bonyolultsága miatt sok kérdés felmerülhet az emberben, ha tudni akarja, hogyan és miből élhet meg öregkorában. Az Index segít: a nyugdíjpéntárakról szóló sorozatunk első részéből megtudhatja, hogyan működik a rendszer, a második részben segítünk, hogy kiválaszthassa a legjobbat.

Igencsak megriadhattak azok, akik tavaly a 2003-as hozamok alapján szerettek volna magánnyugdíjpénztárat választani. A pénztárak ugyanis egy kivételével még a 4,7 százalékos inflációs szintnél is kisebb hozamokkal lepték meg a tagokat. A legjobb, a Dimenzió Magánnyugdíjpénztár is csak 4,83 százalékot produkált, a második helyezett Évgyűrűknek már csak 4,37 százalék jött össze, míg a leggyengébb, a K&H-érdekeltségű Aranykor mindössze 0,6 százalékot - reálértéken tehát -4,1 százalékot - hozott össze.

Igaz, tavaly már javítottak, és 12-20 százalék körüli hozamokkal csábították - 6,8 százalékos infláció mellett - a leendő pénztártagokat, de így is sokakban megfogalmazódhatott a kérdés: érdemes-e magánnyugdíjpénztári tagnak lenni. A hatályos jogszabályok persze túl sok választási lehetőséget nem kínálnak, a pályakezdőknek például - hacsak nem 42 éves korukon túl kezdenek dolgozni - kötelező belépniük magánnyugdíjpénztárba.

Mi is az a nyugdíjpénztár?

A magyar nyugdíjrendszer hárompillérű, ami azt jelenti, hogy a társadalombiztosítási (állami) nyugdíj mellett két nyugdíjpénztári rendszer is működik. Az egyik az úgynevezett magánnyugdíjpénztári, a másik az önkéntes nyugdíjpénztári (januártól újabb pillér, az államilag támogatott tőzsdei előtakarékosság lép be az így négyeleművé váló rendszerbe).

Az, aki magánnyugdíjpénztári tag is, nemcsak az állami társadalombiztosítástól (első pillér), hanem a magánnyugdíjpénztáraktól (második pillér) is kap öregkori ellátást. A nyugdíj kiegészíthető még önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztáraktól (harmadik pillér) származó nyugdíjszolgáltatással is.

Majdani nyugdíjunknak ennek megfelelően akár három (négy) forrása is lehet. Ezek közül a tb-nyugdíj és a magánnyugdíj összegét alapvetően a fizetésünkből levont nyugdíjjárulék - és a pénztárak alapján elért hozam - határozza meg, míg az önkéntes pénztárból folyósítandó nyugdíjunkat az önként vállalt befizetéseinkből és a pénztár által produkált hozamból számolják ki.

Mennyi a tagdíj?

A fizetésből levont járulék most 8,5 százalékos, ebből a magánnyugdíjpénztárba 8, az állami nyugdíjalapba 0,5 százalékot kell a munkáltatónak átutalnia (akik nem magánnyugdíjpénztári tagok, azoknak a teljes 8,5 százalékát a tb nyugdíjalapjába utalják). A magánnyugdíjpénztárba a fizetés 8 százalékánál többet is lehet fizetni - a kötelező tagdíjalap legfeljebb 10 százalékát -, ehhez már adókedvezmény is jár.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak maguk határozhatják meg, hogy mennyi a havi (éves) kötelező tagdíj, ezt egységes tagdíjnak is nevezik. Ennek alsó határa sok helyen havi 1000 forint, de van olyan pénztár, ahol 8000 az alap. Ezeknél a pénztáraknál is lehet a kötelező tagdíjnál többet befizetni, valamint a munkáltató is átvállalhatja az önkéntes pénztári tagdíjat is.

Mennyi marad a tagdíjból?

A pénztárak a tagdíjakat - akár a 8 százalékos levonásról, akár az önkéntes pénztárba befizetett tagdíjról legyen szó - három részre osztják. A pénz legnagyobb része az úgynevezett fedezeti tartalékba kerül, ez a keret az, amiből a majdani nyugdíjat fogják kifizetni (a befizetett tagdíj mellett ide számítják természetesen a tagdíjra eső nettó hozamot is). Ide az egyes magánnyugdíjpénztáraknál a tagdíj 90-94,5 százaléka jut, az önkéntes pénztárakban ez az összeg 88-100 százalék között van (de 96 százaléknál jellemzően már csak a kötelező tagdíj fölötti befizetések esetén több).

A levont vagy befizetett tagdíj további 5,5-10 (magánpénztáraknál), 0-12 (önkénteseknél) százalékát kétfelé osztják. Az egyik a működési tartalék - hogy ezt mire fordítják, azt aligha kell magyarázni -, a másik a likviditási tartalék. Utóbbi a pénztár fizetőképességét biztosító, a tagok által közösen finanszírozott keret. A magánpénztáraknál előbbibe a tagdíj 4,5-7 százaléka kerül, az önkénteseknél általában 0,1-10 százalék között van ez az összeg. A likviditási keret az önkéntes pénztáraknál általában 0,1-3 százalék, a magánnyugdíjpénztáraknál 0,5-1 százalék.

Mennyi pénzünk gyűlhet össze?

A pénztárak az általuk kezelt vagyont befektetve érnek el hozamot, ennek mértéke természetesen évente változik, és pénztáranként eltér. A szakemberek szerint nagyon fontos, hogy egy pénztár teljesítményét ne csak egy-egy, hanem legalább ötéves időintervallumban nézzük. A nyugdíjalapok ugyanis hosszú távú befektetéseket kezelnek, mivel maga a nyugdíj-előtakarékosság is több évtizedre - egy diplomás pályakezdőnél például csaknem negyven évre - szól, így lehetséges, hogy egy-egy évben nem az a pénztár nyújtja a legjobb hozamot, amelyik öt vagy tíz év alatt a legjobban sáfárkodik a pénzünkkel.

Minden nyugdíjpénztár - magán és önkéntes egyaránt - köteles évente egyszer úgynevezett számlaértesítőt küldeni az ügyfélnek; ezt legkésőbb június 30-ig meg kell kapnia a pénztártagnak. A számlaértesítőről bővebben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján olvashat.

A nyugdíjpénztárak 1998 óta - 2003 kivételével - jellemzően minden évben az inflációt meghaladó - tehát reálértéken is növekedést jelentő - hozamot értek el. Az indulás éveiben még a magánpénztári számlákra érkező pénzek után is járt a tagnak szja-kedvezmény, így a pénztártagok akár 40 százalék fölötti összesített hozamot is elérhettek. Tavaly, a 2003-as reálértéken veszteséges év után 12,46-19,98 százalék között voltak a hozamok a magánpénztáraknál, de az adókedvezmény megszűnt.

Az önkéntes pénztárak 1998-ban 0,05-31 százalék közötti hozamot produkáltak, a szórás mostanra mérséklődött: tavaly egy 6,8 százalékos önkéntes pénztáron kívül a 11,08-25,42 százalékos sávba estek az önkéntes pénztári hozamok. Részletesebben a hozamokról>>>

Hogyan, mikor juthatunk a pénzünkhöz?

A legfontosabb kérdés persze ez: ha már egész életünkön át spórolunk, mikor vehetjük kézbe remélt millióinkat. Alapesetben természetesen mind az önkéntes, mind a magánnyugdíjpénztári megtakarításunkra akkor vagyunk jogosultak, amikor elérjük a nyugdíjkorhatárt, vagy egyéb - például egészségügyi - okok miatt nyugdíjba vonulunk. Ha esetleg még nyugdíjaskorunk előtt elhunynánk, az állami nyugdíjjal szemben a magán- és önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításainkat hozzátartozóink öröklik.

Az önkéntes pénztáraknál emellett lehetőségünk van arra is, hogy a tízéves tagsági idő után felvegyük az addig összegyűlt pénzt, és kilépjünk a pénztárból - erre idén már mintegy 180 ezer önkéntespénztári tagnak lesz lehetősége -, de akkor a felvett összeg után adót és egészségügyi hozzájárulást kell fizetnünk. A nyugdíj előtti kilépés és pénzfelvétel lehetőségéről bővebben >>>

A magán-nyugdíjpénztári megtakarításhoz csak a nyugdíjba vonuláskor lehet hozzájutni, ilyenkor viszont többféle lehetőségből választhatunk, hogyan szeretnénk megkapni a pénzt. Kérhetünk egyösszegű kifizetést - ehhez legalább 180 hónapos, vagyis 15 éves tagsági viszony kell - vagy valamilyen járadékfizetést.

Utóbbiból is többféle létezik: van úgynevezett életjáradék, ekkor életünk végéig részesülünk nyugdíjban, és vannak különféle határozott időtartamos járadékok. Ilyen az elején határozott időtartamos járadék, a két vagy több életre szóló járadék és a végén határozott időtartamos járadék.

Mennyi lesz a nyugdíjunk?

Ez az a kérdés, amire most még csak tippelni lehet. Bár a PSZÁF honlapján van egy nyugdíjszámító program, ez azonban a felügyelet szerint nem konkrét nyugdíjszámításokra, hanem csak modellszámításra (állami vagy magánnyugdíjpénztárt érdemes-e választani) alkalmas, és jelenleg karbantartás miatt egyébként sem működik. Viszont májusban, amikor működött a program, számolgattunk, nagyon jól csengő és pontosnak tűnő összegeket kaptunk.

Kiszámoltuk, mennyi nyugdíjat kaphat egy ma 57 éves férfi 2008-ban, amikor 60 évesen, negyven év szolgálati idővel nyugdíjba megy, és amikor a rendszer szerint 186 877 forint lesz a havi bruttó átlagkereset. Nos, a program szerint 173 600 forintnyi nyugdíjra lesz jogosult, vagyis az akkori bruttó jövedelem 92,9 százaléka lesz a nyugdíja. A valóságban egy 61 éves férfi, szintén negyvenévnyi szolgálati idővel és 350 000 forintos tavalyi havi átlagfizetéssel nagyjából 150 000 forintos nyugdíjat kap, ami az erre az évre várható 161 ezer forint körüli bruttó átlagkeresetnek 92,6 százaléka - a két arányszám hasonlósága arra utal, hogy a program rövidtávon meglehetősen pontosan számol.

Cikksorozatunk második részében összehasonlítjuk a nyugdíjpénztárakat az elmúlt években nyújtott teljesítményük alapján, majd megnézzük, mitől jók a legjobbak, és mit várhatunk a leggyengébbektől.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése

Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése

Februárhoz képest 7 százalékos növekedés történt.

április 1., 15:09

  • Gazdaság
Olyan napokat élünk át, amiről a történelemkönyvekben fogunk olvasni

Olyan napokat élünk át, amiről a történelemkönyvekben fogunk olvasni

Épp a feje tetejére áll a világ.

2 órája

  • Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.

április 1., 08:37

  • Címlapon
Sokkoló, ami a világ egyik legnagyobb tavával történik

Sokkoló, ami a világ egyik legnagyobb tavával történik

Közel 50 millió ember élete függ tőle.

2 órája

  • Címlapon
Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket

Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket

Befalaztak egy részt és oda jártak PlayStationnel játszani.

39 perce

  • Címlapon
Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt

Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt

A hatóságok mindent megtesznek az elkövetők kézre kerítése és megbüntetése érdekében.

tegnap, 17:18

  • Címlapon
Jócskán alulmaradt Vidnyánszkyék jelöltje a társulati szavazáson

Jócskán alulmaradt Vidnyánszkyék jelöltje a társulati szavazáson

A jelenlegi vezetés sem szerezte meg a többséget Székesfehérváron.

2 órája

  • Gazdaság
Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja

Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja

Az új szabályozásról már korábban kiderültek különböző részletek.

április 1., 21:07

  • Gazdaság
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.

április 1., 13:24

  • Gazdaság
Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért

Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért

A gyártók 15 évig működtek együtt az autók újrahasznosításával kapcsolatban.

április 1., 21:26

  • Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.

április 1., 11:50

  • Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.

április 2., 09:11

  • Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.

március 31., 08:00

  • Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.

április 2., 09:23

  • Gazdaság
Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat

Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat

Tízből hat válaszadó szerint az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye.

április 1., 06:24

  • Címlapon
Az Aranykéz utcai robbantáshoz is közel lehet a balatoni alvilág hírhedt alakjának

Az Aranykéz utcai robbantáshoz is közel lehet a balatoni alvilág hírhedt alakjának

Veszprémi Jimmyt a közelmúltban kapcsolták le.

36 perce

  • Gazdaság
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők

Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők

A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.

március 31., 16:40

  • Gazdaság
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni

Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni

Módosítják a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátásokat.

március 31., 11:48

  • Címlapon
Testközelből láttuk a kincseket rejtő gyűjteményt, aminek nincs párja Magyarországon

Testközelből láttuk a kincseket rejtő gyűjteményt, aminek nincs párja Magyarországon

Ritka relikviáktól roskadozik a szigetszentmiklósi csodatárlat.

30 perce

  • Címlapon
Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Egyre hátrányosabbnak tűnik az ásványkincsek közös kitermelésére tett amerikai ajánlat Ukrajna részére.

2 órája

  • Címlapon
A monacóiak kedvenc hercege, aki nem tudta megtörni a családon ülő átkot

A monacóiak kedvenc hercege, aki nem tudta megtörni a családon ülő átkot

Az egykor virágzó törpeállam sorsa megint billeg.

2 órája

  • Gazdaság
A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon

A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon

A változások már kedden életbe léphetnek.

március 31., 10:31

  • Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

március 31., 09:08

  • Címlapon
Kiadták a figyelmeztetést, havazással és viharos széllel érkezik az áprilisi tél

Kiadták a figyelmeztetést, havazással és viharos széllel érkezik az áprilisi tél

Egyetlen nap alatt a felére csökkenhet a legmagasabb nappali hőmérséklet.

2 órája