Megvennék az oroszok az OTP-t?
További Magyar cikkek
Felvásárolná az OTP-t az orosz Szberbank - értesült az Interfax orosz hírügynökség. A Szberbank a kelet-közép-európai bankok közül szeretne egyet vásárolni, amelyek közül az OTP és a Raiffeisen jön szóba. Állítólag a vezetők már találkoztak is, tárgyalások voltak, eredmény azonban még nem.
Laptársunk, a Portfolio.hu emlékeztet arra, hogy a pletyka az utóbbi időben egyre többet kering, s még egyszer sem cáfolták. Mind a Raiffeisen, mint az OTP Bank kiváló lehetőség lenne a Szberbank számára a terjeszkedésre. Az OTP abból a szempontból jobb, hogy a bank lényegében nem igényel pótlólagos forrást.
Az elmúlt 180 nap súlyozott átlagára az OTP-nél 4725 forint, s rohamosan csökken, s lassan már abba a kategóriába kerül, amelyen érdemes megszerezni a bankot. Ugyanakkor a Portfolio.hu szerint ez egy olyan nemkívánatos szcenárió, amelyet jelen pillanatban valószínűleg a menedzsment sem támogat, és a magyar gazdaságnak sem a legjobb kimenetelű történet.
Mint ismeretes a Szberbank részesült az orosz "bankmentő" likviditási csomagból, s valószínűleg nem okozna egy nagy akvizíció jelentős politikai ellenállást az oroszoknál. A nagy kérdés, írja véleményként a Portfolio.hu, hogy most a magyar kormány teljesítené-e kötelességét, és kiállna-e az OTP függetlensége mellett.
Mint ismeretes az OTP jelenlegi árfolyama nem éri el az egy részvényre jutó könyv szerint érték 75 százalékát, ugyanakkor stabil, s nincs szüksége felvásárlásra. Amikor nyomott árszintek vannak, akkor a felvásárlás mindig téma, s legutóbb már Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese sem zárta ki, hogy ilyen piacon lehet összevásárolni részvényeket, bár ő nem tudott semmilyen felvásárlási szándékról.
Itt nálunk az Indexben csütörtökön írtunk arról, hogy az OTP Bank körüli események mögött milyen tényezők állhatnak. A lehetséges magyarázatok egyike az orosz vonalat emeli ki.
A Morgan Stanley neve megint előkerült
Az MTI az orosz hírügynökségre, annak egy a bank terveit ismerő és nyilatkozó forrásra hivatkozva arról számol be, hogy a Szberbank csak hosszabb távon akar vásárolni egy kiterjedt hálózattal és leánybankokkal rendelkező kelet-európai bankot, s erre a célra a magyar OTP, vagy az osztrák Raiffeisen jön számításba, de jelenleg erre nincs pénze. A hírek szerint a vásárláson kívül szó lehet stratégiai szövetségről, vagy 25 százalékos részvénycseréről is.
Egyelőre azonban erre nincs pénz, mivel a Szberbank - a legnagyobb orosz bank - jelenleg, a válság körülményei között nem tud pénzt elvonni az orosz bankok hitelezésétől, és nem valósíthatja meg külföldi vásárlási terveit a gazdaságon kívüli megfontolások miatt sem, annak ellenére, hogy a válság enyhülésével emelkedni fognak az árak - mondta az illető. Vlagyimir Putyin kormányfő különben a múlt heti korményülésen bírálta azokat a bankokat, amelyek - kihasználva az állami támogatást - külföldi akvizíciókat terveznek. Mindazonáltal a terv megvalósítását a Szberbank az Európai Unióba vezető kiskapunak tekinti.
Az Interfax egy másik forrása szerint a Szberbank már konzultánst is választott, s ez - a Morgan Stanley - az illető értesülései szerint már el is kezdte az OTP-papírok vásárlását a Szberbank megbízásából. A Morgan Stanley-vonal említésének pikantériája, hogy épp ez a befektetési bank adott ki hetekkel ezelőtt egy elemzést arról, hogy nem elképzelhetetlen egy 600 forintos OTP-részvényár sem, bár az egy éven belüli célár 2600 forint. Ezt követően a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete vizsgálatot indított a Morgan Stanley ellen tiltott piacbefolyás gyanújával.
A Szberbank illetékesei már tavasszal is említettek ilyen terveket, s az illetékes testület október végén hagyta jóvá a bank 2014-ig szóló fejlesztési terveit. A Szberbank főrészvényese az Orosz Bank, amely 57,6 százalékot tart.