Sosem látott mélységben a forint

2009.01.23. 10:47
Pénteken egymást követő történelmi mélypontokra, előbb a 290 forintos euró határára, majd 291 forintos euróár fölé zuhant a forint árfolyama. Délelőtt hétszázalékos mínuszba, 2200 forint alá zuhant az OTP-papírok árfolyama is a Budapesti Értéktőzsdén. A részvények a válság kirobbanása óta nem jártak 2300 forint alatt sem. Ilyen mélyen utoljára 2003 nyarán volt az árfolyam. Az állampapírpiacon is a félelem az úr: a befektetők igyekeznek szabadulni a magyar papíroktól.

Csak három napig számított a forint történelmi mélypontjának a kedden elért 288 forint fölötti euróárfolyam. Az euró ára péntek délben 289 forint fölé emelkedett, előbb 289,5 forint fölött is születtek kötések. A gyengülést csak a 290 forint/eurós szint tudta megfogni, néhány fillérre ettől az árfolyamtól születtek a legmagasabb üzletek.

Az árfolyam már délelőtt megközelítette a történelmi mélypontot, de aztán 286 forint környékére is visszaesett az euró ára, innen kezdődött egy újabb intenzív forintgyengülés. Ez kora délutánra újabb történelmi mélypontokat eredményezett: előbb a 290, majd a 291-es forintos szintet is áttörte az euró ára.

Az új történelmi mélypont felállítására már lehetett számítani, elemzők az elmúlt hetekben már jelezték, rövid távon rekordgyenge forintra is van esély, azonban év végére visszaerősödő forintot várnak. A mai gyengülésben az OTP-részvények esése mögötti tényezők játszottak szerepet, ráadásul az állampapírpiacat is az eladók uralják.

A forint a dollárral szemben még jobban szenved, több napja gyengül a hazai valuta, 226 forintot ér most a dollár a bankközi piacon. A hazai devizahitel-törlesztőket leginkább érdeklő árfolyam svájci frank a déli 193-194 forintos szintet is áttörve már 195 forint fölött jár.

Ne várjunk a jegybankra

Nem várható jegybanki beavatkozás a kedd óta történelmi mélypontja közelében kereskedett forint védelmében – vélekedtek pénteken az MTI által megkérdezett elemzők. Egyetértettek abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közelmúltbeli kamatpolitikájával azt üzeni: tolerálja a tartósan 280-300 forintos euróárfolyamot.

Németh Dávid, az ING Bank Zrt. makroelemzője hangsúlyozta, hogy a forint gyengülése az egész közép-kelet európai régióra jellemző trendbe illeszkedik, és a hazai fizetőeszköz gyengülése nem kiemelkedő a térségben. A régiós devizák túl voltak értékelve, jelenleg ennek a korrekciója zajlik.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint ugyan az október-novemberi állapothoz képest javult a kockázati környezet, ám ez csak relatív javulás, hiszen még mindig magas felárak, magas kockázatkerülés és trendszerű gyengülés jellemzi a feltörekvő gazdaságok devizapiacait.

Az IMF sem véd meg minket

Az MKB elemzője kiemelte, hogy az IMF Magyarországnak nyújtott hitelkerete csak a közvetlen államcsőd veszélyét hárította el, de ez nem jelenti azt, hogy a forint védett lenne minden régiós hatással szemben. Az MKB elemzője úgy vélte ugyanakkor, akár további jegybanki kamatcsökkentés is elképzelhető, amennyiben a 280-285-ös sávnál nem gyengül tovább a forint.

Kondrát Zsolt kitért arra is, hogy a gyenge forint egyrészt segíti az exportőröket és árelőnyt biztosít a hazai vállalkozásoknak a dráguló importtal szemben .Egyúttal csökkenti a devizában eladósodott háztartások fogyasztásra fordítható jövedelmét, így egy bizonyos szint fölött már nem segíti a gazdasági növekedést – írja az MTI.

OTP: hat éve nem láttunk ilyet

Pillanatok alatt elképesztő mélyrepülést írt le az OTP a Budapesti Értéktőzsdén péntek délelőtt. A bankrészvények ára fél 11 után nem sokkal percek alatt mintegy 100 forintot csökkent, és a korábbi 2300 forint körüli szintről 2200 forint alá esett. A 2300 forintos szint kulcsfontosságú volt, tavaly októberben-novemberben kétszer is arról pattant, az állította meg az árfolyamzuhanást. A mai mélypontot 2185 forinton érte el, ami több mint 7 százalékos mínuszt jelentette. Innen óvatos korrekció kezdődött felfelé, az árfolyam jelenleg 2220 forint körül van.

Nap vége

Az OTP végül 2240 forinton zárt pénteken, ami 4,7 százalékos csökkenést jelent a csütörtöki zárószintjéhez képest. A nagyobb részvények közül egyedül a bankpapír húzta lefele a BUX-ot, a többi három főbb részvény erősödött vagy stagnált, így a BUX végül 0,2 százalékos emelkedést produkált.

A forint dél óta nem bírt elszakadni a 289-290 közötti sávból az euróval szemben. Késő délután a dollár 225 forintot ért, a svájci frank pedig 193 forintot a bankközi piacon.

A Portfolio.hu felidézi: napok óta hatalmas küzdelem zajlik az OTP részvények piacán az október 27-én beállított 2300 forintos mélypont közelében, most azonban úgy tűnik, hogy a papír, legalábbis egy időre, megadta magát. Az árfolyamot több nagy kötés taszította mélybe, így a bankpapír forgalma csaknem kétszerese az elmúlt egy hónap átlagának.

Már eddig csaknem 1,8 millió papírral kereskedtek ma, miközben az elmúlt egyhavi átlag napi 2,5 millió darab. A bankpapír piacának pörgését jelzi, hogy már eddig több mint 4 milliárd forintnyi kötés született rá, miközben a második legforgalmasabb részvénnyel, a Mollal alig több mint félmilliárd forint értékben kereskedtek.

Az OTP árfolyama a gazdasági válság kirobbanása óta még nem járt olyan mélyen, mint ma. Az eddigi napi mélypontot egy november 4-i 2320 forintos ár jelentette. Ennél lejjebb 2003 nyarán járt a bankrészvény ára, akkor 2170 forint körül is kereskedtek a bankpapírral.

Mögöttes okok

Nem egyedi okok állnak az OTP-részvény mai, lélektaninak is tartott szintet áttörő zuhanása mögött - magyarázták lapunknak részvényelemzők. Az elmúlt néhány nap a rossz hírek cunamiját hozta szerte a világban, minden napra jutott legalább egy kiábrándító hír, hol a várakozásokat alulmúló vállalati gyorsjelentés borzolta a befektetői kedélyeket, hol egy újabb bankcsőd következett be, hol a feltörekvő országok valutáit érte el gyengülési hullám, hol a világgazdaság és egyes országok korábban gondoltnál is mélyebb recessziójáról, gyengébb gazdasági teljesítményéről szállingóztak előrejelzések - emlékeztet Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető részvényelemzője. Múlt hete indult az Egyesült Államokban egy újabb eladási hullám, amely elsősorban a pénzügyi szektor papírjait érintette, az ottani bankok részvényei 15 éves mélypontot ütöttek. A befektetők között tehát újra felütötte a fejét a pesszimizmus, amit a közép-európai régió bankrészvényei is rendesen megéreztek.

A régiót azért is "ütik", mert a térség országainak gazdasági növekedése drámaian lefékeződik - van, ahol recesszióba is süllyed, mint például Magyarországon -, ez pedig a rossz adósok számának emelkedésében, a bankok rosszhitel-állományának növekedésében is lecsapódik - teszi hozzá Móró Tamás, a Concorde vezető részvényelemzője. A régiós pánikot jól mutatja, hogy az Erste Bank és a Raiffeisen Bank részvényei is sokéves mélypontot ütnek szinte naponta.

Tagadhatatlan, hogy a globális és régiós okok mellett magyar tényezőt is lehet említeni az OTP gyengélkedése mögött - folytatja Móró. Az OTP lényegében az ország lakmuszpapírja, Magyarország makroállapotát jól letükrözi az, ahogyan a befektetők megítélik az OTP-t - miközben nem szabad elfelejteni, a bank tőkemegfelelési mutatója a régióban az egyik legjobb. Az IMF-EU-Világbank mentőcsomagja ugyan rövid távon megoldotta az ország fizetésképtelenségével fenyegető problémát, de a hosszabb távú gazdasági kilátások tavaly november óta fikarcnyit sem javultak, sőt, az idei visszaesés a korábban reméltnél mély mélyebb lehet, az állam és a lakosság pedig jelentősen eladósodott - magyarázza a Concorde szakértője.

Jelenleg egy biztos: a bizonytalanság - érzékelteti Sarkadi Szabó Kornél azt, hogy mennyire nehezen látható, mi lesz az OTP-részvénnyel. A fordulatot az Egyesült Államokban esetleg bekövetkező hangulatjavulás hozhatja el, de hogy ez mikor jön el, nem látszik.

Mai okok

Ma a világból egy nagyon rossz hír érkezett, a brit gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben éves szinten a vártnál is nagyobbat esett, 1,8 százalékkal csökkent a GDP az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Ezt követően az európai tőzsdéken esni kezdtek a részvények. A bizonytalanság sem tesz jót a papíroknak, a GE pénteken gyorsjelentést tett közzé, és mivel az elmúlt napokban csak rossz hírt kaptak a befektetők, már a hír publikálása előtt estek a piacok.

A forintot is újabb gyengülési hullám kapta el, az árfolyam rövid időre átlépte a 288-as szintet az euróval szemben, ami közel 6 egységnyivel gyengébb a tegnap késő délutáni kurzusnál. De az egész régióban adják a valutákat, a cseh korona és a lengyel zloty is sokéves mélypontra került.

Az OTP esése az egész tőzsdét magával rántja. A BUX már 3 százalék fölötti mínuszban van, a vezető részvények mindegyike gyengül – a stagnáló MTelekom kivételével –, de bankpapírnál kisebb mértékben. A Mol és a Richter 3,5-3,5 százalékkal ment lejjebb. Csak két papír, a Bookline és a Zwack van pluszban.

A régiós tőzsdék is esnek, a lengyeleknél 3,5 százalékos mínusz jött össze alig egy óra alatt, az orosz részvényindex 4,5 százalékkal zuhant.