Az OTP szerint 270 fölé is mehet a forint
További Magyar cikkek
Forint: belhatások
A forint árfolyama azonban nem csak a külső körülmények alakulásán múlik: a globális környezet kedvezőtlenebbé válása olyan időszakban érte a forintot, amikor az különösen sebezhetőnek bizonyult - emeli ki az OPT. A bank szerint az, hogy a forint a régió devizáit meghaladó mértékben gyengült, köszönhető egyebek között a választások körüli bizonytalanságnak, illetve annak, hogy A választások előtt a jegybank - kerülni szándékozván a politikai állásfoglalást - nem kíván módosítani a kamatszinten. Az általános meglátás szerint a kamatemelést kiváltó kritikus árfolyamszint 272-275 környékére tolódott - áll az elemzésben. Ráadásul a forintkereslet jelentős részét biztosító devizahitel-felvétel (a hitel folyósítása előtt a bankok a devizát átváltják forintra) az első negyedévben szezonális okok miatt jellemzően alacsonyabb, mint az év későbbi időszakában.
Kelet-európai devizák: együtt vagy külön utakon?
Az OTP elemzői szerint a forint árfolyamának jövőbeni alakulását az elkövetkező hónapokban a globális tényezők mellett erősen befolyásolja a kelet-európai deviza-árfolyamokról (CZK, SKK, PLN, HUF) alkotott hosszabb távú vélekedés. A globális kamatok jövőbeni alakulásával kapcsolatos bizonytalanság illetve a várható hozamemelkedés a fejlett piacokon csökkenti a kelet-európai pénzügyi eszközökbe való befektetések vonzerejét. Ez a fajta bizonytalanság az utóbbi időben tükröződőtt a kelet-európai devizaárfolyamok megemelkedett volatilitásában, azaz jelentős ingadozásában.
Az elmúlt időszakban a kelet-európai devizák árfolyamai trendjükben hasonló mozgást mutattak, de a forintot láthatóan megkülönböztették a többi devizától, és a 2005 elejétől számított relatív árfolyam-változások alapján a forint nagyobb mértékben gyengült az euróval szemben.
forrás: Blomberg, OTP
Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül - és ezt kisebb ingadozásokkal a múltbeli adatok is visszaigazolják -, hogy a kelet-európai régiót gyakran egyetlen blokként kezelik a külföldi befektetők, ezért a közös trendszerű mozgások meghatározóak, kölcsönösen befolyásolják a négy valuta kurzusát. A régióról mint devizapiaci szempontból homogén blokkról való gondolkodás egy fontos orientáló tényező lehet az elkövetkező időszakban is, kérdéses, hogy a differenciálás megvalósul-e egy az euróövezetbe reálgazdasági szempontból erősen integrált gazdasági blokkon belül.
A helyzet változhat: a külföldi befektetési bankok elemzései és ajánlásai alapján érezhető a devizák közötti megkülönböztetésre irányuló törekvés, mely alapján a jobb makrogazdasági háttérrel rendelkező devizákra erősödő (cseh, szlovák), az instabilabb hátterű gazdaságok (lengyel, magyar) devizáira gyengülő árfolyam-várakozások alakulnak ki, legalábbis rövid távon.
Egy év múlva újra erős lehet a forint
Rövid, 1 hónapos távon az eddig említett tényezők továbbra is a forint ellen szólnak, így az OTP az árfolyam további 2-3 százalékos gyengülését valószínűsíti, az elemzők szerint a forint/euró keresztárfolyam a 270-es szintig emelkedhet. A bank nem zárja ki az ennél is gyengébb, az MNB kamatemelési lépéseit "tesztelő" 272-275 közötti árfolyamot sem. Az okok: a dollár és euró kamatemelési várakozások tovább erősödhetnek, miközben a belföldi bizonytalanság nemigen múlik, jobb esetben is csak mérséklődik. A választások után közvetlenül még nem számíthatunk a költségvetés rendbetételét célzó intézkedések bejelentésére, viszont a választási ígéretek legalább egy részét teljesíteni fogják - vélik a bank szakértői.
Középtávon már kedvezőbb a kép: 6-12 hónap alatt nagy valószínűséggel az árfolyamot erősítő tényezők kerülnek túlsúlyba. A kulcsvaluták piacain már tetőzhetnek a kamatemelési várakozások, ami ismét erősítheti a feltörekvő piacok devizái iránti keresletet, így a globális-regionális környezet ismét kedvezőbbé válhat. Ahhoz, hogy a külső folyamatok erősíteni tudják a forintot, a belföldi folyamatok javulására van szükség - szögezik le a szakértők. A legtöbb hitelminősítő és befektető házak hangsúlyozták, hogy a jelenlegi kegyelmi állapot a választások végéig tarthat, ezt követően a kormánynak el kell készítenie a konvergencia program hiteles változatát. Az OTP összességében azt várja: a kedvezőtlen külső és belső feltételek miatt a forint rövid távon tovább gyengülhet, majd a választások utáni 270 forint/euró körüli szintről az árfolyam fokozatosan erősödve júniusig 265, szeptemberig 260, jövő márciusig pedig 255 forint körüli szintig erősödik vissza.