További Magyar cikkek
Az ukrán CJSC OTP Bank a második legnagyobb leány a bolgár DSK után. Az OTP 2006-ban vásárolta meg a Raiffeisentől 650 millió euróért. Az ukrán leányról nem először röppen fel pletyka, hogy megválnának tőle, először decemberben írtak erről a lapok. Először az a hír terjedt el a sajtóban, hogy magát az OTP Bankot venné meg az orosz Szberbank, később már arról írtak, hogy az oroszok az ukrán leány után érdeklődnek.
Kinek kéne?
Az oroszok a mostani pletykákban is megjelennek, mint potenciális vevők. A Portfolio szerint valószínűsíthető egy orosz bank, vagy más kelet-európai befektető csoportok, főleg ha a várhatóan nem túl magas vételárból indulunk ki. Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője szerint orosz bankok szóba jöhetnek, de kérdéses, hogy mennyire kockáztatnának a politikai helyzet miatt. Ukrajna és Oroszország között az utóbbi időben igen feszült a helyzet, elég csak a nemrég lezárult gázvitára gondolni. Nyugati bankoknál is felmerül a politikai kockázat, Ukrajnában eléggé kiszámíthatatlan a politikai környezet, ehhez még hozzájön, hogy bármikor módosíthatnak a banki feltételrendszeren.
Ha az OTP Bank valóban eladja ukrán leányát, azt csak veszteséggel tehetné meg. Sarkadi Szabó Kornél szerint nyomott áron történne az eladás, amikor a banki eszközárak mélyponton vannak, ezért nem biztos hogy most szerencsés egy ilyen tranzakció. Másrészről az is igaz, hogy az OTP megszabadul egy lehetséges kockázati tényezőtől. Az OTP a banki érdekeltségi szintek tetején jelent meg az ukrán piacon, és most a legnyomottabb áron próbál kiszállni. A profit felét így elvinné az ukrán bank veszteségeinek a leírása, hiszen sokkal alacsonyabb áron tudná értékesíteni, mint azt vette. Ez a veszteség elérheti a 100-150 milliárd forintot.
A többi országban lévő leánybank jövedelmezősége nem tudna egy év alatt olyan mértékben javulni, hogy ellensúlyozza ezt. Csak akkor növekedhetne, ha az egész bankszektor – így az OTP – megítélése javulna, de hogy ez mikor következik be, arra senki nem tud válaszolni.
Kockázatos leány
Miért merül fel az utóbbi időben többször is az OTP Bank ukrán leánybankjának eladása? Ennek nagyon sok oka lehet, kezdve az ukrán államcsőd veszélyétől, a hrivnya óriási leértékelődésén át egészen a hitelportfolio minőségéig. Vegyük sorra ezeket.
Egyre többen számítanak arra, hogy az ukrán állam fizetésképtelenné válik – ezt a következtetést vonta el az ukrán állampapírpiacot vizsgálva a Concorde elemzője. Ukrajna exportja összeomlott, a külkereskedelmi mérleg hiánya a másfélszeresére ugrott, a folyó fizetési mérleg hiánya megduplázódott, nőtt a külföldi adósság, a lakosság hitelből vásárol.
Ukrajnában is a devizahitelek voltak népszerűek, az emberek túlnyomó többsége dollárban adósodott el. Ez azért okoz problémát, mert az utóbbi időben hatalmasat zuhant a hrivnya árfolyama a dollárral szemben. Jelenleg kétszer annyit kell fizetni egy dollárért, mint amikor ezeknek a hiteleknek a többségét felvették, csak az elmúlt negyedévben hatvan százalékot zuhant az árfolyam. Ez azt jelenti, hogy jelentősen megnövekedett a havi törlesztőrészlet – nagy a veszélye annak, hogy egymás után dőlnek be ezek a hitelek.
Az OTP Banknál a bruttó hitelállomány éves szinten hatvan százalék felett nőtt, a hitelek nagy része devizahitel. Ráadásul sokkal kisebb a betétállomány, mint a hitelállomány. Komoly bajba kerülhet a bank, ha a hitelek elkezdenek bedőlni. Még az is előfordulhat, hogy a magyarországi anyabanknak kell kisegítenie tőkeemeléssel az ukrán leányt. Az OTP augusztusban 120 millió euróval emelte meg az ukrán bankja tőkéjét, és szeptember végén további 1,8 milliárd euró hitelt nyújtott.
Sarkadi Szabó Kornél szerint a bank csak a legrosszabb forgatókönyvek között tud választani. A leány eseteges eladásával megszűnhet az ukrán részleg okozta kockázatok, de mindenképpen veszteséggel jönne ki az ügyletből, hiszen csak alacsony áron tudná eladni a bankot.
Ugyanakkor még jól is kijöhetnek a helyzetből, illetve csökkenthetik a veszteséget az eladással, mert ha bedőlnek a hitelek, csődöt jelent az ukrán állam, nagyon jelentős összeget kellene az OTP-nek pumpálnia az ukrán leányba.
Az OTP figyel
Az OTP Bank az elmúlt évben adott tájékoztatást arról, hogy stratégiájában a portfolió szemléletű gondolkodást állítja előtérbe, amelynek már részét képezte a Garancia Biztosító harmadik negyedévben lezárult sikeres értékesítése. A nemzetközi pénzpiaci folyamatok, illetve a reálgazdasági kilátások alakulása alátámasztotta ennek a stratégiának a helyességét.
A CJSC OTP Bank az ukrajnai bankpiac egyik legelismertebb szereplője, mind a menedzsment, mind az eszközportfolió szempontjából a legjobbak közé tartozik, a corporate portfolió megfelelően diverzifikált. A hitelintézet 2008 első 9 hónapját 11,05 milliárd forint adózott eredménnyel zárta, kiemelkedő nettó kamat- és nettó díjbevétel-dinamika, valamint a hitelek tudatos átárazásából következő marzserősödés mellett. A kockázati költségek negyedéves szinten duplázódtak, ami a portfolió dinamikus bővülése mellett a menedzsment prudenciális megfontolásait tükrözi.
Ukrajna vonatkozásában az OTP Bank kevésbé pesszimista szcenárióval számol: az Elemzési Központ várakozásai szerint a helyi fizetőeszköz 8 hrivnya/dollár árfolyamon stabilizálódhat. Fontos tényező, hogy a nominális bérnövekedés közel 40% volt az elmúlt két évben. Az államadósság nemzetközi összehasonlításban rendkívül alacsony (a GDP 7,6%-a), a jegybank devizatartaléka, kiegészülve az IMF hitelkeretével, fedezetet nyújt a teljes államadósságra és a teljes nemzetgazdasági rövid távon lejáró adósságra.
Az OTP Bank folyamatosan figyeli és értékeli a tranzakciós lehetőségeket, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy értékesítési kényszer nincs. A bank, eddigi gyakorlatához híven, a továbbiakban is kizárólag olyan tranzakciókat hajt végre, amelyek növelik a részvényesi értéket és erősítik a befektetői bizalmat.