Politikai mélypont, utolsó esély a gazdaságnak - így jellemzi a 2006. évet a Political Capital és a Figyelő közös országjelentése, amelyben a magyarországi politikai és gazdasági kockázatokat mérik.
Politikai kockázat
A százfokú skálán, amelyen minél magasabb az érték, annál kisebb a kockázat, az úgynevezett politikai kockázati index 66 ponttal az alacsony tartományba esik, míg az Ecorisk 55,1 ponttal már az eggyel rosszabb, közepes kategóriába. Ez azt is jelenti, hogy sem a politikai, sem a gazdasági kockázat nem lépett át más fokozatba az előző évben, a politikai viszont jelentősen romlott, és történelmi magasságba emelkedett: a 66 pont négypontos esés tavalyhoz, hatpontos különbség a pozítiv rekordot jelentő 1999-es évhez képest.
A politikai kockázat leginkább a kormányzati stabilitás és a jogbiztonság csökkenése és az állam gazdasági szereplőkre gyakorolt indirekt befolyásának növekedése miatt emelkedett. Egyszerre sok szabálymódosítás történt nagyon gyorsan, alacsony precizitással - emelték ki a szakértők.
Gazdasági kockázatokban az Ecorisk négy alindexe közül csak a munkaerő-piaci mutat javulást, de ezt is fenntartásokkal kell kezelni. Mint Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatási igazgatója elmondta, a foglalkoztatottság növekedése kismértékű, és egyes ágazatokban, így az építőiparban a munkaerő kifehérítésének köszönhető.
Remek lehetőségek
Az egyensúlyi alindex 2006 végén már kirívó kockázatot jelzett, amihez az államháztartás katasztrofális helyzete mellett a növekvő arányban hitelcsapdában vergődő lakosság megtakarításainak elapadása és a működőtőke-befektetések egyenlegének jelentős romlása is hozzájárult - áll a jelentésben. A remek külső konjunkturális lehetőségeket kiaknázó feldolgozóipari exportálók ugyan megmentették a tavalyi évet, azonban az elmaradt gépberuházások hosszabb távon biztosan alacsonyabb növekedésben ütnek majd vissza. 2007-ben az egyensúlyi kockázat csökkenése ugyan szinte biztosra vehető, azonban az alindex értéke nagy valószínűséggel még a magas kockázatú tartományban marad.
A példátlanul kedvező külső környezet - inflációs kockázatok nélküli globális gazdasági növekedés, alacsony kamatok - segített abban, hogy a magyar gazdaság a belső problémák ellenére ne váljon még kockázatosabbá, mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Török Zoltánnal, a Raiffeisen vezető elemzőjével együtt arra hívta fel a figyelmet: Magyarország nem is tudta kihasználni a kedvező helyzetet. Míg Szlovákiában, Csehországban és Szlovéniában jelentős mértékben emelkedtek a konjunktúra indexek, addig Magyarországon csökkentek.