Választhatunk, milyen nyugdíjat szeretnénk

2007.11.23. 08:17
Januártól háromféle portfólióból választhatnak a magánnyugdíj-pénztári tagok. Aki nem választ, azt az életkora alapján besorolják. Minél fiatalabb valaki, annál többet kockáztathat egy busás nyugdíj reményében. A többségünk azonban kerüli a kockázatokat.

A választható portfóliós rendszert januártól bevezető magánnyugdíjpénztárak tagjai elvileg már megkapták azt a levelet, amelyben – legkésőbb december 1-jéig visszaküldve – maguk dönthetik el, kockázatvállalási hajlandóságuk szerint melyik befektetési kosarat választják.

Aki nem küldi vissza, azt kora szerint automatikusan besorolják a három portfólió egyikébe; a jelenlegi tapasztalatok szerint ha a következő egy hét folyamán nem érkeznek tömegével a válaszlevelek a kasszákhoz, a tagok zöme erre a sorsra jut, így a választható portfóliós rendszer csak nevében lesz választható. Az kérdés, hogy az érintettek valóban megkapták-e már a levelüket, egyáltalán érdekelte-e őket, és ha igen, sokan miért nem jeleztek még vissza. Piaci szereplők szerint a legtöbben elégedettek azzal a lehetőséggel, amelyet koruk szerint egyébként is megkapnak.

Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár igazgatótanácsának elnöke elmondta: az új rendszer lényege nem az, hogy csak azért, mert lehet, kötelező dönteni, hanem hogy a jelenlegivel szemben nem csak egy portfóliót kínálhat a kassza idősebb és fiatalabb ügyfeleinek. Hozzátette: ha valaki egyszer mást választ, mint amibe automatikusan kerülne, annak folyamatosan kezelni kell majd portfólióját, és nem feltétlenül jár jobban, mint a kora szerinti besorolással.

Az önkéntes pénztáraknál már évek óta több kosárból választhatnának a tagok, de ott sem jellemző a portfóliókezelés és a kockázatosabb befektetési formák iránti érdeklődés. Fórizs Sándor szerint 120 ezer ügyfelük legfeljebb 10 százaléka dönt majd másképp, de inkább még ennél is kevesebbre becsüli ezt az arányt, bár eddig kevés visszajelzést kaptak, így csak megbecsülni tudja ügyfeleik döntését. Az elnök elmondta azt is: az előre hozott bevezetéssel és ezzel a pénzügyi innovációval ügyfeleik igényeit szeretnék minél előbb kielégíteni, mert szerinte ez a rendszer jobb a korábbinál. Emellett persze a konkurenciák lépése is húzóerőt jelentett – tette hozzá.

Az Aranykor magán-nyugdíjpénztári tagjainak zöme, mintegy 90 százaléka a növekedési, vagyis a legnagyobb részvényarányt tartalmazó kosárhoz sorolódna kora szerint. Kevesebb mint 10 százalékuk a kiegyensúlyozottat, vagyis az „arany középutat” kapná, míg kevesebb mint egy százaléknak jutna a klasszikus biztonságos kosár.

A kassza tájékoztatása szerint tagjaiknak már postázták a portfólióválasztó adatlapot, amellett online is választhatnak. Eddig összesen a tagok 2,28 százaléka jelezte portfólióválasztási szándékát, mintegy 2000-en. Az eddig online módon portfóliót választó tagok fele konzervatívabb, alig 4 százalékuk kockázatvállalóbb, míg a választók közel fele a törvényi besorolással megegyező portfóliót választott.

Az előre hozott bevezetést elsőként bejelentő OTP Magánnyugdíjpénztár (MNYP) tagjainak zöme fiatal, legtöbben pályakezdők, így kötelességüknek érezték minél hamarabb bevezetni az új rendszert, hiszen ez elsősorban nekik kedvez majd – mondta el lapunknak Nagy Csaba, az OTP MNYP ügyvezető igazgatója. A kassza 804 ezer tagjából eddig százezer ügyfél válaszolt: 98 százalékuk ugyanazt a portfóliót választotta, amelyiket egyébként is kapott volna.