Gyanús a PSZÁF-nak a Morgan Stanley
További Magyar cikkek
Alulsúlyozásra minősítette le és 2600 forintos célárfolyammal látta el kedden Morgan Stanley az OTP részvényeit. "A jövőbeli eredménytermelő képesség alapos vizsgálata alapján kevés az ok a rövid távú optimizmusra" – írta Ronny Rehn és Hadrien De Belle az OTP részvényekről, valamint fejlődői piaci csapdának (value trap) nevezték a bankot. Az elemzés a Raiffaisen részvényeit alulsúlyozásra javasolta, miközben az Erste papírjait felminősítették egyenlő súlyozásra a kapott állami tőkeinjekció miatt.
A jelenlegi pénz-és tőkepiaci helyzetben a szabályozott piacokkal kapcsolatos közzétételeket fokozottabb figyelemmel kísérő PSZÁF november 6-án piacfelügyeleti eljárást indított. Célja, hogy megállapítsa az elemzés "valamely piaci szereplő vonatkozásában magatartásával kimerítette-e a tőkepiacról szóló törvény paragrafusaiban meghatározott tiltott piacbefolyásolás törvényi tényállását".
Mi baja a PSZÁF-nak?
A közzétett célárfolyamok alkalmasak arra, sőt azt a célt szolgálják, hogy orientálják a befektetőket, a részvénypiaci szereplők várakozásai pedig sokszor önbeteljesítőek: az elmúlt időszakban számtalan példa akadt arra, hogy valamely részvény, vagy éppen az olaj ára elszakadt attól, amit (akár utólag) a gazdasági viszonyok, a kereslet-kínálat vagy éppen egy vállalat profitabilitása, stabilitása indokolttá tett volna. A pénzügyi válság kapcsán már korábban is többször felmerült, hogy a hitelminősítők például tevékeny közreműködői voltak a kialakult helyzetnek azzal, hogy jó minősítéseket adtak ki indokolatlanul, de a Goldman Sachs olajár-várakozásait is többen kritizálták már. Ennek tükrében az PSZÁF vizsgálat feltehetőleg azért indult, mert a felügyelet szerint az MS célárvárakozása olyannyira elszakad az OTP piaci értékeltségétől, hogy annak közzététele alkalmas lehet a részvényárak indokolatlan, a várakozások befolyásolásával történő leszorítására.
Egy másik olvasata a vizsgálatnak az lehet: a magyar állam ilyen módon is kiáll az OTP mellett. Mivel önmagában a vizsgálat megindításának ténye hordozza a fent megfogalmazott üzenetet, az eljárás – eredményétől függetlenül – megkérdőjelezi a negatív forgatókönyvre építő előrejelezést, csökkentheti annak negatív hatásait.
Célárfolyamok a közelmúltban
A Morgan Stanley-n ajánlásán kívül több célárfolyam megfogalmazás is született a közelmúltban az OTP részvényekre vonatkozóan: október 15-én 4 800 forintra csökkentette a részvényekre adott célárfolyamát a Merrill Lynch a korábbi 7 500 forintosról. Október 17-én az UniCredit egy 4350 forintos 12 havi célárfolyamot fogalmazott meg, miközben Whalid Kalfallah, a HSBC elemzője ugyanezen a napon egy drámaian alacsony árfolyammal rukkolt elő: 3 500 forintra taksálta a papírokat. A Merrill Lynch október 23-án publikált elemzése már 2747 forintra csökkentette ugyanezt. A szóbanforgó tanulmányban pedig a Morgan Stanleynél még ennél is alacsonyabbra, 2600 forintra teszik a bank részvényeinek célárfolyamát.
A PSZÁF azt is közölte, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel fellép a piacbefolyásolást célzó esetekkel szemben.