További Magyar cikkek
"Az igazságügyi könyvszakértői véleményt a rendőrök az ügyészekkel tanulmányozták. Megállapították, hogy a csalás bűncselekménye nem állapítható meg, ám a számvitel rendje megsértésének vétsége, valamint adócsalás bűntettének gyanúja igen" – ez olvasható a rendőrség honlapján megjelent szűkszavú közleményben. A nyomozás részleteiről a hatóságok semmit nem közöltek telefonos érdeklődésünkre sem, csak azt ismételték meg, ami a közleményben is szerepel, hogy az adócsalás gyanúja miatt az iratokat a vám- és pénzügyőrséghez küldték át.
Fizetésképtelen, de tisztességes
Az Il Ferro ügyében áprilisban kezdett vizsgálódni a rendőrség, majd május 2-án nyomozást indított csalás bűncselekményének megalapozott gyanújával. A magas regisztrációs díjat beszedő, a reklámokért havi 40-50 ezer forintot ígérő, majd működése utolsó hónapjaiban új ügyfelekkel már nem szerződő Il Ferro áprilisban jelentette be, hogy három hónapig nem fizet, majd júliusban a cég tulajdonos-ügyvezetője, Körmendi Ákos nyilvánosan is elismerte, hogy fizetésképtelen az autósoknak több százmillió forinttal tartozó cég.
Május 8-án, pár nappal a nyomozás elrendelése után, a cég volt XIII. kerületi telephelyének udvarán háztartási hulladékok és lomok közül került elő több ezer, a cég ügyfeleinek adatait tartalmazó szerződés. A rendőrség a nyomozás során megvizsgálta, hogy visszaéltek-e a személyes adatokkal, de ilyen bűncselekményt sem találtak.
Az Il Ferro károsultjai az elmúlt hónapokban először vérdíjalapot akartak összehozni – ebbe minden károsulttól ezer forintot vártak –, majd július elején 7000-7500 ügyfélből mintegy 150-en pertársaságot alapítottak. A pertársaság polgári peres eljárásban szeretne pénzt szerezni az autóreklámos cégtől.
A Hírautó szeptemberre ígér pénzt
Az Il Ferro rendszeréhez hasonlóan működő, magas, 40-340 ezer forint közötti regisztrációs díjat begyűjtő, az autósoknak havi 30-40 ezer forintot ígérő Hírautó még nem tűnt el, de március óta szintén nem fizet a szerződött partnereknek. Ennek ellenére nyugtatgatják az ügyfeleket.
Az ögyfélszolgálatukon telefonos kérdésünkre – amit úgy tettünk fel, mintha ügyfelek lennénk – azt mondták: "márciusban és áprilisban nem tudtunk fizetni, ezért májusban három hónapra felfüggesztettük a szerződéseket, de augusztusban újraindulunk".
A szerződés augusztusban lejáró felfüggesztése azonban a Hírautó szerint nem azt jelenti, hogy a jövő hónapban már fizetni is fognak. "Az augusztusra járó pénzt a szemlét követően szeptemberben minden szerződött ügyfelünk megkapja" – mondták az általunk is elért telefonos ügyfélszolgálaton.
Nem kell nekik több autó
Hogy az őszi hónapot mennyire vízválasztónak tartják, azt jelzi: érdeklődésünkre azt közölték, szeptemberig új szerződéseket sem kötnek. Ezt azzal indokolták, hogy nincs szükségük új reklámhordozókra, kapacitásaik le vannak kötve.
Arról, hogy mi lesz a márciusban és áprilisban elmaradt, autónként 30-40 ezer forinttal, szerettük volna megkérdezni a cég ügyvezetőjét, miután az ügyfélszolgálatos erre nem tudott választ adni. Vadla Viktort azonban többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérni.
Vadla ez év elején azt mondta az Indexnek, hogy a Hírautó 1200 autóssal szerződött. Ha ez a szám azóta nem gyarapodott, akkor is legalább havi 36 millió forinttal tartozna az autósoknak a cég, de valószínűbb a havi 40 milliót meghaladó követelés. Vagyis márciusról és áprilisról 80 milliót várnak a Hírautótól, amelynek szeptemberre már 120 millióra duzzadhat a kötelezettsége. Azt, hogy ezt miből tervezik kifizetni, szintén Vadlától szerettük volna megtudni.
Az még nem csalás, hogy nem fizetnek
Az Il Ferro-nyomozás eredményének fényében talán nem is meglepő, de a Hírautó egyik ügyfele hiába jelentette fel június elején a neki március óta nem fizető céget. A rendőrség szerint "az, hogy nem fizet a Hírautó, még nem alapozza meg a csalás gyanúját" – idézte a lapunkat megkereső olvasó azt, milyen indoklással tagadták meg a nyomozás elindítását.
Az Index kérdésére a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon azt közölték: valóban azért nem indítottak nyomozást, mert az, hogy egy cég nem teljesíti a szerződésben foglaltakat, még nem bűncselekmény. A szerződésszegés miatt kárt szenvedett fél polgári pert indíthat a szerződést megszegő fél ellen, mondták a rendőrségen, hozzátéve: az általuk kiadott határozat ellen a Pest Megyei Főügyészséghez fordulhat a feljelentő.