Utolsó nyári munkanapján szinte észrevétlenül módosította a villamos energiáról szóló törvényt az országgyűlés. Ennek egyik záró rendelkezésében módosították azok körét, akik jogosultak a hatóságilag szabályozott árú, úgynevezett egyetemes szolgáltatásban áramot venni. "Szeptember elsejétől az egyetemes szolgáltatás felső hatása változik, és a kör ráadásul kibővült a közintézményekkel, közfeladatot ellátó szervezetekkel" – fogalmazott a Figyelőben Felsmann Balázs, a korábbi liberális irányítású gazdasági tárca volt infrastrukturális szakállamtitkára.
Felsmann szerint a gyakorlatban ez azt jelenti majd, hogy az egyetem szolgáltatás mértéke a teljes magyarországi villamosenergia-felhasználás csaknem felére emelkedik majd a mostani nem egészen negyven százalékról. Vagyis az árampiac nagyjából felében a piaci helyett a politikai árszabályozás érvényesül majd. Márpedig az "emelkedő nemzeti és hazai áramárakra" Felsmann szerint ismét a "jellemző magyar politikussi válasz" jön majd: "szembeszállunk az áremelkedéssel, mert nem lehet kitenni a kisfogyasztókat és a közintézményeket az emelkedő villamosenergia-költség hatásainak".
A volt szakállamtitkár szerint "a politikai ármeghatározás az idén sem fog elmaradni". Ezért az egyetemes szolgáltatók fő áramellátója, az MVM-csoport "azért, hogy számára ne okozzon tényleges veszteséget a politika jótékonykodó akciója, kénytelen lesz portfóliójából további kedvező bekerülési költségű – magyar hazai termelésű – energiát" felhasználni erre a célra. Ennek következtében "a szabadpiacnak marad, ami marad: a drágábban termelő hazai, illetve az emelkedő árú import beszerzésből" származó energia.
A folyamat vesztesei leginkább a kis- és középvállalkozások lesznek, jósolja Felsmann, mondván: nincs olyan lobbierejük, mint a legnagyobb fogyasztóknak. Így "egyáltalán nem tűnik irreálisnak, hogy... a középvállalati szektor a 2009-es évet ismét 30 százalékos villamosenergia-áremelkedéssel kezdi" – fogalmaz a volt szakállamtitkár, aki szerint kérdéses, hogy a gazdasági szereplők ezt a fogyamatot – hiszen a szabadpiacon idén is 30-50 százalékkal drágult az áram – meddig hajlandók tolerálni.