További Magyar cikkek
A Robin Hood adó néven ismertté vált tervezetről a megkérdezettek kétharmada hallott, derül ki a felmérésből. A többség egyetért azzal az állítással, hogy távfűtéses lakásban még egy átlagos jövedelmű embernek is nehéz a megélhetés, ezt mondta ugyanis az összes megkérdezett 69 százaléka (ezen belül a távhős otthonokban élők között 85, a nem távfűtésesben lakóknál 64 százalékos volt ennek a válasznak a támogatottsága). Azzal is egyetértett a többség – még nem a távhőt használók 57 százaléka is –, hogy az államnak segítenie kellene a távfűtéses lakásban lakókon.
Jöjjön az új adó
Összességében a lakosság 63 százaléka egyetért a Robin Hood adó kivetésével. Nem meglepő módon a helyeslők aránya különösen magas, 83 százalékos az MSZP-szavazók körében, még a Fidesz támogatóinak 62 százaléka is támogatja a tervezetet. Az új adó melletti érvekből széles körű annak az elfogadottsága, hogy a magas energiaárak miatt nagy nyereséget elérő energiaszolgáltató cégeknek részt kell vállalniuk a fogyasztók támogatásában. A megkérdezettek kétharmada így azzal is egyetért, hogy az energiaszolgáltatóknak ideiglenesen a jelenleginél több adót kelljen fizetniük, közölte a Medián.
A Robin Hood adó népszerűségét még az is alig tudta beárnyékolni, hogy a megkérdezettek több mint 60 százaléka tart attól: az energiaszolgáltatók át tudják hárítani a kivetett adót a fogyasztókra. Az így vélekedők döntő többségét (82 százalékát) az sem győzte meg ennek ellenkezőjéről, hogy a távhő árát nem a szolgáltató, hanem az önkormányzat állapítja meg.
Az adójavaslat szerint az energiaszolgáltató cégekre kivetendő sarcból az állam három módon segíthetné a távfűtéses lakásokban élőket. A lehetőségek közül kilencven százalékos annak támogatottsága, hogy a távhőfogyasztás egyedileg mérhető és szabályozható legyen. A rászorulók kiemelt támogatásával 63 százalék ért egyet, míg azzal, hogy az állam vállalja magára az összes távfűtéses lakásban élő család számlájának egy részét: ezzel az összes megkérdezettnek csak 40 százaléka ért egyet, igaz, ezen belül a távfűtést használók körében 72, az MSZP-szavazók között 58 százalékos a javaslat támogatottsága.
Nem számít az áfa
A távfűtést használók támogatására született, a Fidesz által hangoztatott javaslat a távhő áfájának csökkentése. A kérdés első felvetésénél még a többség, 58 százalék egyetértett azzal, hogy a távhő áfájának csökkentésével támogassák a fogyasztókat. Amint azt is figyelembe kellett venniük, hogy az áfa csökkentése esetén a támogatás mértéke független a szociális helyzettől, és valójában az kap nagyobb támogatást, aki többet fogyaszt, a megkérdezetteknek már csak 28 százaléka értett egyet a támogatás ezen formájával, amiről a többség úgy véli, hogy az intézkedés a költségvetés hiányát is növelné, írta a Medián, amely a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából, ezerfős, telefonos mintán készítette a felmérést.