További Magyar cikkek
Nem csak egymással egyeztettek?
A cégek képviselői a pályázatok kiírása előtt részt vettek egy, az oktatási tárca által szervezett, "a felsőoktatási gazdálkodási feladatokat támogató információrendszerek bevezetésével kapcsolatban" tartott háttéregyeztetésen is. Egy, az Index birtokába került emlékeztető szerint a megbeszélésen részt vett a minisztérium részéről többek között Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár, az informatikai főosztály munkatársa, illetve Gábor András informatikai főtanácsadó, az egyetemek közül az ELTE, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Egyetem, illetve a SOTE illetékese. A versenyszférát az a három cég képviselte, amelyek ellen most kartell gyanúja miatt vizsgálódik a GHV. Az OM más piaci szereplők részvételével nem szervezett hasonló megbeszélést.
A megbeszélésen az egyetemek képviselői lényegében szándéknyilatkozatot tettek, hogy a megjelent cégek termékeit választják. Édes István a debreceni egyetem képviseletében kijelentette "intézményében bevezették a MEDSOL alkalmazást (az ISH Kft. terméke - a szerk.), és akár pilothelyszínként is vállalná az SAP bevezetését". Juhászné Huszty Katalin, a SOTE gazdasági vezetője azt közölte: "intézménye stratégiai döntést hozott az SAP, mint ERP rendszer és a MEdsol, mint klinikai rendszer bevezetéséről. Ferenczi József, a Pécsi Tudományegyetem képviselője ugyancsak arról beszélt, hogy döntöttek a rendszer bevezetéséről, és "2005-től élesben kívánják tesztelni az SAP-t".
Az OM támogatja az összefogást
Gábor András ugyanakkor az emlékeztető szerint a megbeszélésén kijelentette: "ha a megbeszélésen résztvevő, ugyanazon SAP- illetve klinikai rendszer bevezetése iránt érdeklődő intézmények lehetségesnek látják az együttműködést, és hajlandóak az összefogásra, az OM támogatni fogja kezdeményezésüket".
Az oktatási tárca sajtóosztálya érdeklődésünkre nem cáfolta a megbeszélés tényét. Ugyanakkor az egyeztetést teljesen szokványosnak minősítette. A sajtóosztály szerint a fent idézet kijelentések nem értelmezhetőek úgy, hogy az egyetemek előre nyilatkoztak volna arról, mely cégekre számítanak a rendszerek bevezetés kapcsán.
Mindenhol ugyanazok nyertek
Az öt egyetem mindegyike az idei első félévben írt ki pályázatot. A három cég a tenderek mindegyikén részt vett valamilyen formában: bár előfordult az is, hogy az IBM és az ISH egymás ellen indult. A négy lezárt, összeségében több mint hatmilliárd forint értékű megbízást jelentő pályázaton (ELTE, Szeged, Debrecen, Pécs) az ISH nyert, ám a cég Pécsett és Szegeden is vállalta az IBM és az SAP alvállalkozóként történő bevonását.
Az ELTE tenderének eredményét az egyik ajánlattevő, az Oracle megtámadta, és a közbeszerzési bizottság döntése nyomán az ELTE új eredményt hirdetett: a győztes a KPMG lett, ám információink szerint alvállalkozóként e projektben is jelen lesz az IBM és az ISH.
Az IBM, az SAP és az ISH az Index megkeresésére a versenyhivatali vizsgálat tényét megerősítve csak annyit közölt, együttműködnek a hatósággal az eljárás során, de egyebet nem kívánnak hozzáfűzni az ügyhöz.
Szegeden el se indultak az SAP konkurensei
Az Index úgy tudja, a gazdasági informatikai rendszerek piacán résztvevő cégek már korábban felfigyeltek a lehetséges összefonódásra, egyes vállalkozások pedig az OM-ben tartott megbeszélés tényéről is értesültek. Információink szerint részben ennek köszönhető, hogy több vállalkozás a tenderektől való távolmaradás mellett döntött, Szegeden például csak az IBM és az ISH adott be ajánlatott. A három cég jelenlegi sikerei több piaci szereplő szerint egy lépést jelenhetnek a felsőoktatás egészének bevételére, így az elnyert tenderek értéke túlmutat az együttesen képviselt több mint hatmilliárd forinton is.