Simor szerint nincs szükségünk az EKB pénzére
Nincs szükségünk az EKB pénzére, ez a végső hitelezői funkció – mondta Simor a Wall Street Journalnak adott interjúban, hozzátéve: "Csak akkor használnánk, ha elszabadulna a pokol. Egy olyan piacon, ahol Európa legnagyobb bankjai közül vannak jelen néhányan miért lenne szükség arra, hogy az MNB devizaforrást nyújtson? &ndsah; kérdezett vissza Simor.
Vicc az izlandi összehasonlítás
Ugyanakkor Simor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EKB ajánlatai alapján azt is elmondta: "Mi nem vagyunk nagy ország, mint Nagy Britannia vagy az Egyesült Államok. Nekünk barátokra van szükségünk, hogy megvédjük magunkat." Az elmúlt időszak hazai tőkepiaci (állampapír- és forintpiaci) problémáira utalva Simor kifejtette: "Ha ilyen dolgok történnek, minden lehetséges óvintézkedést meg kell tenni azért, hogy megvédjük magunkat, nem számít, hogy ez logikus-e vagy sem."
(A Portfolio.hu megjegyzése szerint Simor újszerű véleménye az EKB segítségéről bizonyára meglepi majd a kereskedelmi bankokat, hiszen Urbán László, az OTP alelnöke szintén a hétvégén azt nyilatkozta, hogy az OTP-nek nincs szüksége a bankközi hiteleinek állami garanciájára, "csupán" az EKB tender keretében nyújtott segítségre a piaci likviditás növelésére. A francia európaügyi miniszter egyenesen úgy fogalmazott, hogy az EKB 5 milliárd eurója szép példája az európai együttműködésnek, mert az a válságtól mentette meg Magyarországot.)
Simor viccnek nevezte azokat a piaci pletykákat, miszerint a magyar bankok ugyanolyan helyzetben lennének mint az izlandi bankok. Ezek rémhírek, "az államcsőd teljesen valószínűtlen." "Van néhány ember, aki ezzel a lehetőséggel pénzt akar keresni a piacon, de ez egy másik dolog. Ahhoz, hogy ma megértsük a piacokat, inkább pszichológusnak, semmint közgazdásznak kell lenni" – utalt az MNB elnöke a piaci hangulat szeszélyességére.
Nem sürgős a kamatcsökkentés
Simor dicsérte a kormányzati erőfeszítéseket, amik arra irányulnak, hogy a költségvetés az idén teljesíthesse a maastrichti kritériumokat. A magyar bankrendszer stabil, az európai anyabankok boldogan finanszírozzák a helyi leánycégeiket. "Ez azt jelenti, hogy a híresztelés, miszerint a devizapiacon aggasztó lenne likviditási helyzet, megalapozatlan."
A mai kamatdöntés kapcsán Simor jelezte: nem sürgető, hogy csökkentsen a 8,5 százalékos kamatszintjén monetáris tanács. "A monetáris politikánk a jövőbeli inflációs kilátások által vezérelt, illetve figyelembe vesszük a piac által elvárt kockázati prémiumot is."
Simor András a hétvégén a Der Standardnak is nyilatkozott, ott is hangsúlyozta, hogy Magyarország nem Izland. Magyarországot most azért minősítik magas kockázatúnak, mert a politikusok 2001 és 2006 között felelőtlen politikát folytattak.