További Magyar cikkek
Hiába mutat a 12 havi volumenindex 2,5 százalékos növekedést szeptemberben , az építőipar valójában az öt évvel ezelőtti szintjén pang. A mostani pozitív index csupán annak a statisztikai sajátosságnak köszönhető, hogy a tavaly ősszel ért le a mélypontjára az ágazat termelés, azóta stagnálás közeli helyzetben van - írja a Portfolio.hu. A helyzetet jól mutatja, ha a 12 havi index alakulását és a fix bázisú mutatót összevetjük.
Az építőipar tehát az utóbbi egy évben a korábbi időszakhoz képest igen mély szinten stagnál, szeptemberben egyébként - szezonálisan igazítva - 1,4 százalékkal kisebb volt a termelés, mint egy hónappal korábban. Az általános pangás okai ismertek: a lakáspiacon a lakossági kereslet, az infrastruktúrafejlesztésben az állami megrendelések csökkentek, így törvényszerű volt a korrekció.
A rendelési mutatók is azt jelzik, hogy gyors fellendülésre nem számíthatunk, legfeljebb néhány kósza állami megrendelés lehelhet életet a piacba. A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 9%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya egyötödével csökkent, az egyéb építményeké 3,6 százalékkal emelkedett.
A szeptemberben kötött szerződések volumene 0,8 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére mintegy egyharmaddal kisebb, egyéb építményekre 50 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek. A növekedés mögött néhány nagyobb állami projekt (út-, híd- és vezetéképítésre kötött szerződés) áll.
Évkezdettől épületekre 31,5 százalékkal kisebb, egyéb építményekre 26,3 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek - utóbbi az út- és autópálya-építésre januárban és a legutóbbi három hónapban kötött nagy értékű szerződések eredménye.
Ami rossz hír, az más olvasatban akár jó is lehet. Egyelőre nem látszik a tőkepiaci válság eddigi legerősebb, a reálszektort is érintő hullám hatása. Miközben a piacról leálló projektek, elapadó megrendelések hírei érkeznek, összességében ezek nem látszanak az adatokban. Az optimistábbak ezért bízhatnak abban, hogy az uniós támogatások hatására élénkülő állami projektek képesek némi növekedést generálni az ágazatban. A borúlátóbbak pedig mondhatják, hogy a hitelezési lehetőségek szűkülése miatt a java még csak most jön, talán már az októberi számokban, egy hónap múlva.