Herba-csoport: Egy-Másért után guargumi-ügy

2007.08.12. 15:59
Visszahívta a német gyártó azt a csokis szójaitalt, amelyet Magyarországon a Herba Hungary Rt. forgalmaz. A Herba vezetőit a napokban engedték ki az előzetes letartóztatásból. A titkosszolgálat egyik emberét is alkalmazó Egy-Másért Alapítvány ügyeiben folytatott nyomozáskor vették őrizetbe a cégcsoport vezérigazgatóját, Pongó Sándort is.

A német anyacég visszahívta a Natumi csokis szójaitalt valamennyi üzletből, köztük a magyarországi boltokból is, mert guargumi-adalékot tartalmaz, mondta el Bognár Lajos helyettes főállatorvos vasárnap.

A termékre az uniós élelmiszerbiztonsági riasztási rendszer hívta fel a figyelmet, e szerint bár egyelőre nem erősíthető meg, de nem is zárható ki, hogy szennyezett volt a guargumi - mondta el a szakember.

A Herba közleménye

A terméket forgalmazó Herba Hungary honlapján azonban az olvasható, hogy szennyezett volt az a guargumi, amelyet a termékhez adagoltak.

A Herba Hungary ezt írja: "Sajnálattal értesültünk arról, hogy a NATUMI SOJADRINK SCHOKO 1l (EAN: 4 038375 024327) termék (lejárat: 14.01.08) gyártása során felhasználtak a dioxinnal szennyezett sarzsból származó guargumi adalékanyagot. A termék nem jelent veszélyt az egészségre, mivel igen kevés adalékanyagot használnak fel a gyártás során. Más NATUMI gyártmányú termék nem érintett. Mindenesetre, kérjük, hogy az említett: 2008. január 14-i lejáratú NATUMI SOJADRINK SCHOKO 1l (EAN: 4 038375 024327) terméket ne fogyasszák el! Amennyiben társaságunknak visszajuttatják az érintett lejáratú NATUMI SOJADRINK SCHOKO 1l (EAN: 4 038375 024327) terméket, kicseréljük azt egy más ízesítésű NATUMI termékre."

A német cég rendelte vissza a terméket

A német cég elrendelte valamennyi tétel visszahívását, amelyhez ezt a guargumit használták fel, mondta az MTI-nek a helyettes főállatorvos, amit azt jelenti, hogy a magyarországi boltok polcairól is le kell venni a terméket.

A szakember hozzátette: a terméket a német hatóságok vizsgálták. A magyar hatóságok a forgalmazó, Herba Hungary nyilvántartását vizsgálják majd, azt, hogy milyen terméket hozott be, milyen termékszámmal, azok hova kerültek, illetve az áru visszahívása hogyan történt, mondta el Bognár Lajos.

A Herba és az Egy-Másért Alapítvány

A Herba-csoport a Mehmet Károly hazahozatalában közreműködő Egymásért Egy-Másért Alapítvány főtámogatója.

Földesi-Szabó Lászlót, az Egy-Másért Alapítvány vezetőjét és öt társát - köztük a Herba-csoport tulajdonos-vezérigazgatóját, Pongó Sándort - 1,22 milliárd forintos áfacsalással és csempészettel gyanúsították meg és helyezték előzetes letartóztatásba áprilisban. Az Index korábbi információi szerint az alapítvány élelmiszert hozott be Thaiföldről, amit aztán a Herba cégcsoport adott el Magyarországon. Az adományként elszámolt szállítmányokért nem fizettek adót.

Cáfolt a Herba

A VPOP hivatalos közlése szerint az alapítvány és az érintett vállalkozások 2004, azaz Magyarország európai uniós csatlakozása után 59 alkalommal hoztak forgalomba Távol-Keletről származó élelmiszereket jogellenesen, megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben.

A Herba ügyvédje, Szőke András szerint a cégcsoport az alapítvány megbízásából végezte az árucikkek eladását, és ebből az amúgy 18 milliárd forintos éves forgalmú vállalkozásnak anyagi előnye nem származott.

Szabadlábon a gyanúsítottak

Az alapítványnak kuratóriumi tagja volt az Nemzetbiztonsági Hivatal egyik főosztályvezetője, aki azóta távozott az alapítványtól. Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter az alapítvány és a Nemzetbiztonsági Hivatal közötti kapcsolat kivizsgálását követően azt közölte: egyértelművé vált, hogy nem volt az NBH fedőszerve az alapítvány.

Augusztus első napjaiban megszüntette a Budai Központi Kerületi Bíróság az Egymásért-ügy öt gyanúsítottjának az előzetes letartóztatását.