Keddi közleménye szerint az MFB ez utóbbi megoldást választja, de a tárgyalások csak ma lesznek, a többi pénzintézet álláspontja még nem ismert. Ma elhangozhatnak új ötletek is, s lehet, hogy csak nappokkal később foglal állást a többi hitelező. Ha a bankok segítséget sem adnak és érdekeltségüket sem adják át, marad a csőd vagy a felszámolás.
Mi lesz a szerződésekkel?
A hitelezőknek ma dönteniük kell a Transelektro azon projektjei sorsáról is, amelyeket a cég már elvállalt, ám még el sem kezdett. Ezekhez ugyanis új hitelekre van szüksége. A Vegyépszer Rt. vezette új tulajdonoscsoport a maga részéről úgy határozott: teljesíteni kell a megbízásokat. Ha a bankok nem adnak új hitelt, akkor az új tulajdonosok átveszik tőlük a megbízásokat, s már a mai tárgyalások után megkezdik egy cég létrehozását a projektek lebonyolítására.
Valójában egy meglévő, hitelképes társaságot alakítanak át úgy, hogy - a vállalt szerződések miatt - nevében hordozza a Transelektro szót is. Alaptőkéje egymilliárd forint lesz.
52 milliárd után nem várható újabb segítség
Timár Gyula szerint nincs nagy esélye, hogy a bankok újabb pénzt adnának. A bankoknak, mint beszámoltunk, a kezességvállalásokkal együtt már így is 52 milliárd forintjuk fekszik a Transelektróban. Nemrég már összeadtak hárommilliárd forint hitelt a Transelektro működésének fenntartásához, s maguk is úgy látják, hogy a reorganizációhoz további 6-9 milliárd kellene. (Egymilliárdhoz a cég új és régi tulajdonosai együtt juttatták a Transelektrót.) Bár most nem működési célra kell a pénz, érdeklődésünkre nemrég értésre adták: újabb pénzt csak nyereséget hozó vagy legalább nullszaldós tevékenység fenntartására szánnak. Viszont a még elvállalt, de még elkezdetlen munkákat Timár Gyula szerint is csak azért kellene elvégezni, hogy kisebb legyen a veszteség.