Az új rendszer bevezetését követően a zárjegyfelhasználóknak - adóraktáraknak, importőröknek és a tagállamokkal kereskedőknek - meghatározott időközönként (naponta, illetve ügyletenként) adatot kell szolgáltatniuk a termékről, a beszerzésről és az értékesítésről a vám- és pénzügyőrségnek.
Már csak 3
Júliustól már csak az új, bővített adattartalommal ellátott zárjegyeket gyártják. A jelenleg alkalmazott negyvenkétféle bélyeg helyett három lesz, de ezek csak méretükben térnek el egymástól - más nagyságú zárjegyet helyeznek fel a különböző űrtartalmú palackokra. Ez a választékszűkítés megkönnyíti a gazdálkodók helyzetét, hiszen jóval egyszerűbb lesz a zárjegyrendelés menete.
Az üzletekben az ellenőrzést laptoppal és vonalkód-leolvasóval felszerelt fináncok végzik, így könnyen kiszűrhetik, ha eltérnek vagy ellentmondásosak a gyártói és a bolti információk. A zárjegy "árulkodik": azon nemcsak az szerepel majd, mikor és kinek lett kiadva, s esetleg nem körözik-e lopás vagy eltűnés miatt, hanem számos más fontos tudnivaló is. Így az, hogy a gazdálkodó a zárjegyet mikor, milyen kiszerelésű (például 7,5 decis vagy literes) termékre helyezte fel, milyen az ital alkoholtartalma, milyen megnevezéssel, fantázianévvel került forgalomba. Azaz a tervek szerint a korábbi adattartalomhoz hozzákapcsolják a kereskedők által jól ismert, úgynevezett EAN-kódot is.
A vonalkódos leolvasás alapján a pénzügyőrök az ellenőrzés helyszínén a nyilvántartásukba beérkezett adatokat össze tudják vetni a tényekkel, így percek alatt kideríthetik, ha hamis vagy hamisított zárjegyű, vagy egyéb okok miatt gyanús termékeket árulnak az üzletben.