A fejlődő országok cégei előretörnek

2007.12.05. 08:47
A feltörekvő országok törtető vállalatai elsöprő tempóban vásárolnak tulajdonrészt a világ vezető multinacionális társaságaiban. A jelenség nemcsak Nyugat-Európát és Észak-Amerikát, de Magyarországot, s ezzel együtt a kelet-közép-európai régiót is elérte, ahol a hagyományos befektetők mellett folyamatosan bővül a távol-keleti és a dél-amerikai cégek köre.

Tíz éven belül alapjaiban változik meg a vezető vállalati szféra - derül ki a céges tanácsadással foglalkozó Boston Consulting Groupnak (BCG) a New Global Challengers című, vagyis a világ legnagyobb kihívást jelentő vállalatairól szóló előrejelzéséből. A felmérés arra is rámutat, hogy ha a jelenlegi tendencia nem változik, a világ vezető konszernjeinek jelentős tulajdonrésze a feltörekvő államok cégeinek a kezében lesz.

A száz legnagyobb indiai, kínai, brazil vagy éppen mexikói konszern céltudatosan használja ki a globalizáció előnyeit, s valódi "veszélyt" jelenthet a nyugati hagyományok szerint kialakult vállalatok számára. Olyan cégek kerültek a legnagyobbak közé, mint a kínai China Mobile, China Petroleum and Chemical Company, Lenovo, az indiai Dr. Reddy's Laboratories és Tata Motors, az orosz Lukoil, Gazprom és Mobile TeleSystems. A gyorsan fejlődő gazdaságokból származó - összefoglaló néven csak rapidly developing economies (RDE) vállalatoknak nevezett - legnagyobb száz cég közös jellemzője, hogy dinamikusabban növekednek anyaországuknál, s elsősorban a már fejlett államokban kívánnak terjeszkedni.

A vállalatok 70 százaléka Ázsiából, 18 százaléka Latin-Amerikából, 12 százaléka pedig Egyiptomból, Török- és Oroszországból származik. A száz legnagyobb RDE cég 2004-ben 715 milliárd dolláros árbevételt realizált, ez megegyezik Mexikó és Oroszország ugyanabban az évben elért bruttó hazai termékével (GDP). Ezek a cégek 2004-ben 9 milliárd dollárt költöttek kutatás-fejlesztésre, s 2001-2005 között kétszáz nyilvánosan bejelentett felvásárlást hajtottak végre csak a külső piacokon.

Ezek a cégek a magyar vállalati körökben sem ismeretlenek. A mexikói Cemex 2004-ben lépett a hazai piacra, amikor megvásárolta a Danubius Betonkészítő Kft.-t a brit RMC csoporttól. Magyarországi érdekeltségi körébe 38 készbetongyár, nyolc kavicsbánya és öt térkőüzem tartozik, éves forgalmuk tavaly 19 milliárd forint volt. A mexikói cég aktivitását jól mutatja, hogy Budapestre helyezte európai hálózatát kiszolgáló szolgáltató központját is.

A Lenovo Group Ltd., a világ negyedik legnagyobb számítógépgyártója kereskedelmi leányvállalatot működtet Magyarországon. Az indiai Tata vállalatcsoport informatikai szolgáltatócége, a Tata Consultancy Services első európai globális szolgáltató központját Budapesten hozta létre 2001-ben. A legnagyobb indiai gyógyszergyártó, a Ranbaxy már tíz éve terjeszkedik a nyugati országokban vállalat- és üzletág-felvásárlásokkal, s ez év márciusában szerezte meg a vezető román gyógyszergyártót, a Terapiát is. Nálunk az ICN Magyarország Zrt.-ben szerzett részesedést tavaly az indiai Sun Pharma.