További Magyar cikkek
Könnyen pórul járhat, aki külföldi utazás előtt az utolsó pillanatban, a reptéren akar eurót vásárolni. A Ferihegy 2 az OTP felségterülete, és a legnagyobb magyar bank igen drágán méri az európai pénzt: 1 egységnyiért 292,95 forintot kell fizetnünk a június 28-i árfolyam szerint. Ennél eurónként 11,95 forinttal (4,3 százalékkal) járhatunk jobban, ha az Index valutapiaci körképében szereplő pénzváltók közül a legkedvezőbb árfolyamot kínáló helyen veszünk közös valutát.
A dollárral hasonló a helyzet: a Ferihegy 2-n az amerikai valuta 232,96 forintba kerül. Ennél 4,5 százalékkal olcsóbban, 222,90 forintért vásárolhatunk dollárt néhány kilométerrel odébb, az 1-es terminálon.
Mi is nyerünk a külföldiek lehúzásán
A reptereken egyébként változatos a kép. A beérkező turistákat különösebb gátlás nélkül húzzák le, a Ferihegy 1-en 236,1 forintos áron veszik az eurót és 186,1 forintért a dollárt a fapadossal érkezőktől; fizessenek csak, akik spórolni akartak. A Ferihegy 2-n sem sokkal jobb a helyzet, a 263 forintos euró- és a 211 forint alatti dollárár is kínosan alacsony. Igaz, cserébe a Ferihegy 1-en 222,9 forintért vehetünk dollárt, ami a legkedvezőbb árfolyam, és a 39,9-ért beszerezhető horvát kuna is az egyik legolcsóbb.
De nemcsak a reptér az, ahol a későn ébredő elutazókat és a tájékozatlan külföldieket előszeretettel kopasztják. A népligeti nemzetközi buszpályaudvaron a Savaria Takarékszövetkezet pénzváltója mindössze 260 forintot ad az euróért, és csak 200-at a dollárért, ráadásul itt nekünk sem kínálnak olyan barátságos árakat, mint a fapados terminálon.
Míg a buszpályaudvaron és a reptereken monopolhelyzet van, a vasútállomásokon elvileg versenyeznek a pénzváltók. A Nyugati pályaudvaron - szemben azzal az előzetes feltevésünkkel szemben, hogy a pénzváltók helyett a vágányok melletti banknál (K&H) járnak legjobban a külföldiek - a Quickchange-nél kapjuk a legtöbbet az eurónkért és a dollárunkért: 274 és 218 forintot. Ennél a váltónál álltak egyébként a legtöbben, az Interchange előtt senki nem volt.
Az ötödik horgolt terítő nem jön ki
Ez nem is meglepő: utóbbi pénzváltó vette (venné) a legrosszabb áron a valutákat: a dollárért 175,55, míg az euróért 220,88 forintot kínálnak, ráadásul kifejezetten drágán adják mindkét pénzt az elutazóknak (283,79 forint az euró, 226,66 forint a dollár). Nemcsak a Nyugatinál, hanem a turisták által közkedvelt Váci utcai térségben is ezt az árat alkalmazza az Interchange.
A Váci utca környékén a Vörösmarty teret és a Váci elejét (a Párizsi utcáig) vizsgáltuk. Egy euróért az Adam Travelben, az Exclusive Change-ben és a H&M Travelben is 274 forintot adnak, miközben az Interchange-ben csak az említett 220,88-at. A dollár is az előbbi három helyen éri a legtöbbet: 218 forintot, az Interchange-ben csak 175,55-öt.
Eurónál 53 forintot, dollárnál 42 forintot bukik a Budapest vásárlóutcájára tévedő külföldi, ha nem figyel. Ha 100 eurót vált, akkor a legrosszabb esetben 22 088 forintot is kaphat a legjobb 27 400 helyett, vagyis az ötödik közepes méretű horgolt asztalterítőt már nem tudja megvásárolni, ha rossz helyen vált pénzt. A 274 forintos euró egyébként városi szinten is aranyérmes.
Eurót, dollárt, kunát vásárolni nem rossz a Váci utcán, úgy látszik, hogy azok a pénzváltók, melyek pluszbevételre tesznek szert a nem túl figyelmes turistáknak köszönhetően, jóval olcsóbban adják a külföldi valutát, mint azok, akik korrektebbek a külföldiekkel szemben. A Vörösmarty téri Chequepointban 282,4 forintért tudunk eurót venni, amely a legdrágább az Ibuszban: 284,5 forint. A dollár és a kuna is a Chequepointban a legolcsóbb: 224,5, illetve 38,89 forint. A dollár az Interchange-ben a legdrágább: 226,66 forint, a kuna az egyik H&M Travel-ben 41 forint.
Ha euró, akkor Star vagy Ibla
A Bajcsyn, az Erzsébet térrel szemben az Ibla, amely korábban kifejezetten olcsó volt - egy utazási magazin tesztjében az első helyen végzett -, az idén csak az euróversenyben tudott első lenni a 274/281 forintos árakkal. A vételi ár sok más helyen is 274 forint, a 281-es eladásival azonban csak a szintén a a Bajcsyn, de a Podmaniczky közelében lévő Star Exchange tudott versenyezni (a két cég azonos árfolyammal lett a legjobb).
|
A tavalyi tesztünk nyertese, az ugyancsak a Bajcsyn - de a Szent István körút sarkához közel - lévő Weiss Pénzváltó most csak két vételi árfolyammal nyert holtversenyt: a kunáért 38,50 forintot adnak - akárcsak a Quikchange a Nyugatinál -, míg az eurót 274 forintért veszik. A Nyugatinál volt a legolcsóbb a kuna is, a K&H pénzváltónál 38,66 forint, ami kedvezőbb a K&H Bank hivatalos árfolyamánál.
A dollárt a már említett helyen, a Ferihegy 1-es terminálon működő pénzváltónál lehet a legolcsóbban megvenni, míg a legjobb árat (219 forint) a Ferenciek terén lévő Ibusz-irodában adták szerdán az amerikai valutáért.
A rosszabb sokkal rosszabb lett
A tavalyi adatokkal összevetve a legkedvezőbb euró- és kunaárak 11,4-11,6 százalékkal emelkedtek (kivétel a kuna eladási ára, ami csak 8,8 százalékkal). A legrosszabb árfolyamok viszont 12-13,2 százalékkal nőttek.
A dollár kevésbé erősödött: a legjobb eladási ár csak 6,7 százalékkal nőtt, a vételi árak 7,8-7,9 százalékkal emelkedtek, a legrosszabb eladási ár viszont 8,5-tel. A legkedvezőtlenebb árak átlagosnál nagyobb növekedése arra utal, hogy a lenyúlás minden valutánál nagyobb, mint tavaly volt.
Ön hol szokott valutát venni, hogy a legjobban jöjjön ki? Mit tanácsol, mely pénzváltókat, bankokat kerüljük el meszire az eddigi kedvezőtlen tapasztalatai miatt? Írja meg!