Elkerülhetetlen a sztrájk, készüljetek, időpontjáról szakszervezetünk döntését a szokásos módon hozzuk tudomásotokra! – november utolsó napjaiban ezt a felhívást tette közzé honlapján a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ). Az Index információi szerint a szakszervezet csütörtöki elnökségi ülésén döntenek arról, hogy december 5-én, pénteken ismét leálljon a vasút.
A szakszervezet nem kommentálta ezt az értesülésünket. Megkeresésünkre a VDSZSZ-nél csak annyit közöltek, hogy csütörtökön valóban lesz elnökségi ülés a szakszervezetnél. Ha munkabeszüntetésről döntenének, akkor azt a korábban megszokott módon, a vonatok leállását megelőző napon nyilvánosságra hozzák.
A szakszervezet honlapján, szintén még a múlt héten azt is írták: "újabb követeléssel bővítettük a kollektív munkaügyi vitát..., a tervezett menetrend ugyanis sok vasutas számára gyakorlatilag ellehetetleníti a munkába járást, illetve a munkahelyről történő hazajutást, rengeteg munkavállaló megszokott életvitelének feladását vonva maga után".
Nincs ilyen információnk – mondta kérdésünkre Kavalecz Imre, a MÁV sajtófőnöke. Megjegyezte, azért is furcsának találná a sztrájknak ezt az időzítését, mert a héten nem is tárgyalt a vasúttársaság és a szakszervezet a munkavállalók követeléséről.
A VDSZSZ még február 1-jén hirdette meg határozatlan idejű, úgynevezett gördülősztrájkját (ennek lényege, hogy bármikor felfüggeszthető és újraindítható). A vasutasok az elmúlt csaknem tíz hónapban összesen kevesebb, mint fél tucatszor állították le a munkát, legutóbb július 14-én.
A vasutasok a MÁV Cargo eladásából származó pénzek egy részéért és a kiszervezett dolgozóknak járó egységes 10 százalékos kiegészítő béremelésért kezdtek tiltakozni. Időközben a követeléseiket kiegészítették – a megemelt inflációs várakozásokra hivatkozva – a bérek további 1,1 százalékos emelését, majd a korábban bezárni tervezett 38 mellékvonal megtartását. A követelések egy részéről a bíróság megállapította, hogy azokért nem jogszerű sztrájkolni: így kimondták egyebek mellett, hogy a megemelt inflációs várakozások miatt nem lehet kiegészítő béremelést kérni, valamint azt, hogy a hatályos kollektív szerződés rendezi a bérmegállapodás kérdését, ezért 10 százalékos béremelési követelésért sem lehet sztrájkolni.