Megtudjuk, milyen gazdag az állam

2008.06.15. 09:21
Elkészül az év végére az egységes nyilvántartáson alapuló állami vagyonkataszter. Ennek segítségével meghatározható lesz az állami vagyon nagyságrendje. A vagyonelemek pontos értékének meghatározásával pedig 2009-ben végez a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt (MNV).

Száraz Gábor, a társaság szóvivője elmondta, hogy az év elején egységesített állami vagyonkezelő jogelődeinél, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt-nél, a Kincstári Vagyonkezelőnél és a Nemzeti Földalapnál különböző rendszerek szerint tartották nyilván az állami vagyonelemeket. Az egységesítéssel a tervezettnek megfelelően az év végére készül el az MNV. Az egyes vagyonelemek pontos értékének meghatározását jövőre fejezik be.

Kovácsné Egedi Éva, a Pénzügyminisztérium (PM) főosztályvezetője ugyanakkor egy korábbi rendezvényen azt mondta, hogy a vagyontörvény tavaly szeptemberi, a tervezettnél későbbi elfogadása miatt az állami vagyonkezelés átalakítására rendelkezésre álló idő meglehetősen leszűkült. Véleménye szerint érdemes lett volna megfontolni néhány részhatáridő meghosszabbítását, mivel meglehetősen szoros a határidő arra, hogy az MNV és a központi költségvetési szervek közötti vagyonkezelési szerződéseket június 30-áig felülvizsgálják, és megkössék az új szerződéseket.

Emiatt várhatóan az állami vagyonkataszter összeállítása, amit 2008 végére terveztek, szintén csúszni fog. Így valószínűleg ebben az évben még senki nem fogja megtudni, hogy valójában mennyit ér az állami vagyon, amelynek könyv szerinti értéke 12 ezer milliárd, becsült értéke 40-50 ezer milliárd forint - mondta akkor az osztályvezető.

Száraz Gábor a vagyonkezelési szerződésekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy átalakításukra nincs határidő, a munkát már megkezdték. A vagyonkezelési típusszerződéseket a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elfogadta, az MNV június végéig lehetőség szerint minden központi költségvetési szervnek kiküldi az általa aláírt dokumentumot.

A PM szakértője ismertette: a használatra alkalmas ingatlanok után bérleti díjat számítanak fel, településenként differenciált mértékben. Azok a vagyonkezelők, amelyek megkötik az új típusú bérleti szerződést, annak a fedezetét automatikusan le is hívhatják a Miniszterelnöki Hivatalnál (MEH) rendelkezésre álló keretösszegből.

Vagyonkezelői szerződést az MNV alapvetően olyan ingatlanokra kínál fel, amelyeknek a piaci hasznosíthatósága korlátozott, ilyenek például a börtönök, a HM ingatlanok, a Parlament. A vagyonkezelői díjra nincs fedezet a központi költségvetésben, csak a bérleti szerződésre van forrás. Ezért az MNV ezekre olyan konstrukciókat dolgoz ki, amelyek révén azok a költségvetési szervek, amelyeknél olyan funkciójú ingatlanok vannak, amelyekre vagyonkezelői szerződés kötése indokolt, a 2008. évi keretek között tudjanak maradni.