Az Egyesült Államokat sújthatja legkeményebben a világgazdasági recesszió, de az euróövezet össztermelése is csökkeni fog jövőre a londoni elemzők szerint. Magyarország kilátásai is romlottak, bár a Merrill Lynch szerint még így is növekedni fog a magyar gazdaság. A kamatok viszont csökkennek majd, Európában 1,5, Magyarországon 6,5 százalékra. (MTI)
Az orosz kormány újabb programot készít elő a nemzetközi pénzügyi válság által az orosz gazdaságra gyakorolt hatások áthidalására. A most készülő programot - amely részletesen rögzíti majd a teendőket - néhány héten belül elfogadják, s addig elegendőek a már meghozott intézkedések, amelyek alapján a kormány hatékonyan, gyorsan és rugalmasan tud reagálni. "Részletes program kidolgozásán munkálkodunk, de azért arra fel kell készülni, hogy mindig újabb váratlan kihívásokkal kerülhetünk szembe, s a kormány folyamatosan reagál majd a felbukkanó problémákra" - mondta Igor Suvalov első miniszterelnök-helyettes. Suvalov szerint a 2020-ig terjedő gazdasági stratégia előkészítése során a szakértők már jelezték, hogy 2011-re a kőolaj árának csökkenésére és pénzügyi problémákra kell számítani, így Oroszországot nem érték váratlanul az események, az országnak pedig kifejezetten előnyös, hogy ez előbb következett be. (MTI)
Bár a kínai központi bank szerint a gazdaság jó állapotban van, Kínának is fel kell készülnie a globális pénzügyi válságra. Csou Hsziaocsuan (Zhou Xiaochuan), a bank kormányzója parlament állandó bizottsága előtt vasárnap tartott beszámolójában közölte, hogy a központi bank tervet dolgoz ki arra az esetre, ha a bankok azonnali segítségre tartanának igényt.
Kína a tőkemozgás ellenőrzése és a konzervatívnak tartott banki gyakorlata miatt közvetlenül kevésbé van kitéve a globális pénzügyi válság hatásainak, közvetetten azonban igen. A harmadik negyedben a bruttó hazai termék növekedési üteme 9 százalékra lassult a második negyedévi 10,1 százaléktól, és a kormány ezért a múlt héten növekedést ösztönző intézkedéseket jelentett be.
A Kanton dél-kínai tartományban működő külföldi vállalatok szövetségének kimutatása szerint üzemek ezreit lesznek kénytelenek bezárni még az idén a külső piaci hatások, vagyis a piacok összeszűkülése és a gyártási költségek növekedése miatt. A tartományban működő 45 ezer exportra berendezkedett cégből 9 ezret számolhatnak fel januárig, és ez 2,7 millió ember, vagy még több állását is jelentheti a szövetség kimutatása szerint. (MTI)
Minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni, hogy a pénzügyi válság kihatással legyen a reálgazdaság növekedésére - jelentette ki Ven Csia-pao kínai kormányfő az Ázsia-Európa Tanácskozás (ASEM) kétnapos csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatóján. Ven jelezte, hogy Peking támogatni fogja Franciaország elképzelését a globális pénzügyi szabályozás megszigorítására a novemberi válságtanácskozáson. Meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a szabályozás és az újítás között. Szükség van pénzpiaci reformra, de még inkább szükség van pénzpiaci felügyeletre - hangsúlyozta.
Nicolas Sarkozy francia államfő, az Európai Unió soros elnöke közölte: konkrét döntéseket vár a washingtoni tanácskozástól, amelyen véleménye szerint nemcsak a válság hatásaival, de mélyben gyökerező okaival is foglalkozni kell.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke nagyon fontosnak nevezte, hogy mihamarabb egyezségre jussanak a válság rendezéséről. Angela Merkel német kancellár szerint Washingtonban már egy munkatervet kellene rögzíteni. Ez azt jelenti, hogy felhatalmazást adnánk pénzpiaci reformról szóló tárgyalásokra, amelyek végül elvezetnének egy valódi, az egész világra kiterjedő pénzügyi alkotmányhoz - mondta.
A pekingi csúcstalálkozón súlyát jelzi, hogy az ASEM-csoportba tartozó államok adják a világ lakosságának 58 százalékát, míg a világkereskedelemben betöltött részesedésük 60 százalékos. (MTI)
A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) pénteken, hivatalos végeredmény szerint, 312,30 pontos, azaz 3,59 százalékos veszteséggel 8378,95 ponton zárt, 36,83 százalékkal a tavaly év végi értéke alatt. A tavalyi évet végül is 6,43 százalékkal magasabban fejezte be, mint 2006-ot.
A Nasdaq piac összetett mutatója pénteken 51,88 ponttal, azaz 3,23 százalékkal 1552,03 pontra esett, 41,48 százalékkal elmaradva az év végi értékétől. Tavaly 9,81 százalékkal emelkedett.
Az S&P 500-as 31,34 ponttal, azaz 3,45 százalékkal 976,77 pontra fogyott, ez 40,29 százalékkal alacsonyabb az év véginél. Tavaly 3,53 százalékkal javult.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj pénteken 62,76 dolláron végzett Londonban a legközelebbi határidőre, 3,16 dollárral olcsóbban a csütörtöki zárónál. A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate pénteken hordónként (159 liter) 64,15 dolláron zárt New Yorkban, 3,69 dollárral olcsóbban, mint csütörtökön.
Péntek délelőtt az OPEC napi 1,5 millió hordóval csökkentette kvótakötelezett tagjai termelési összkvótáját a szeptember óta érvényes napi 28,808 millió hordóról. A döntés november elsején lép hatályba. A csökkentésnek nem volt hatása a kőolaj szabadpiacára. A befektetők szerint az olajtermelő országok legföljebb a túltermelés növekedését fékezhetik, de a kereslet élénkítésére nekik sincs módjuk.
Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő pénteken a mélyen spekulatív kategóriában "B"-re rontotta a Hungarian Telephone and Cable Corp. (HTCC) vezetékes távközlési szolgáltató hosszú lejáratú hitelképességi osztályzatát az eddigi "B plusz"-ról. Az új besorolás kilátása is negatív.
A HTCC, az Invitel márkanév alatt, a piacvezető alternatív vezetékes távközlési és széles sávú internetszolgáltató Magyarországon. A cég 64,6 százaléka a dán TDC távközlési cégé.
A főbb orosz tőzsdéken az árfolyamok már délelőtt kétszámjegyű eséseket szenvedtek el, ezért a Moszkvai Bankközi Valutatőzsdét (MICEX) és a devizalapú Orosz Kereskedelmi Rendszert (RTS) keddig, illetve további intézkedésig bezárták. Az RTS 17:05-ig működött, a nap folyamán a mutatója 13,68 százalékkal 549,33 pontra zuhant. Pénteken a legtöbbet az állami Sberbank részvényei vesztettek értékükből: az RTS-tőzsdén 22,6 százalékot, a MICEX-en 22,8 százalékot, és nagyot esett a VTB bank, a Gazprom, a Gasprom Neft, a LUKOIL, a Norilsk Nickel, a Rostelecom, a Rosneft, a Surgutneft és több más kőolajipari konszern részvénye is.
A szakértők szerint egy hosszabb tőzsdei szünet kedvező hatással járhat, de csak ha az újranyitásig hathatós intézkedések születnek: ha pénz áramlik a rendszerbe, átstrukturálást hajtanak végre, vagy új szabályozást vezetnek be. Ebben az esetben lehet értelme a szünetnek, "mivel ismeretes, hogy a mozdonyt menet közben nem lehet szerelni", vélekedett pénteken egybehangzóan Roman Gorjunov, az RTS és Alekszej Ribnyikov, a MICEX vezérigazgatója. (MTI)